Brytyjskie komponenty w rosyjskich towarach

Opublikowano: 23.02.2024 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1528

Analitycy Sky News odkryli niepokojący trend, który ujawnia, w jaki sposób komponenty od brytyjskich firm trafiają do Rosji, pomimo nałożonych sankcji w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę. Śledztwo rzuca światło na złożone trasy handlowe, które sprawiają, że sprzęt przeznaczony do użytku cywilnego jest przekierowywany przez kraje Azji Środkowej i ostatecznie trafia do Rosji.

Według wyników dochodzi do eksportu sprzętu od dronów po ciężkie maszyny i różne towary z Wielkiej Brytanii do takich krajów jak Kirgistan, Armenia i Uzbekistan. Eksport do Kirgistanu sam w sobie wzrósł o ponad 1100%, co sugeruje znaczący wzrost przepływu towarów z Wielkiej Brytanii do regionu. Jednakże to, co budzi zdziwienie, to następne przekierowywanie tych towarów do Rosji.

Raport podkreśla, że pomimo wprowadzenia sankcji, pewne towary klasyfikowane jako produkty „podwójnego zastosowania”, zdolne do służenia zarówno celom cywilnym, jak i militarnym, wciąż trafiają do Moskwy. Ta luka w reżimie sankcji stanowi wyzwanie dla wysiłków mających na celu ograniczenie przepływu wrażliwej technologii do Rosji.

Analitycy zauważają, że ta praktyka nie jest wyłącznie domeną brytyjskich firm, ponieważ inne kraje europejskie, zwłaszcza Niemcy i Polska, również są zaangażowane w dostarczanie sprzętu do Rosji za pośrednictwem podobnych kanałów, obejmujących kraje Azji Środkowej i Kaukazu. Były główny ekonomista Międzynarodowego Instytutu Finansów (IIF), Robin Brooks, skomentował ten problem, mówiąc: „Wyraźnie otrzymują zamówienie skądś, co jest satelitą Rosji, który przypadkowo ma siedzibę w jednym z tych krajów Azji Środkowej”.

Krytyka została skierowana w stronę Unii Europejskiej za jej postrzeganą bierność w rozwiązywaniu tego problemu. Pomimo powszechnej wiedzy na temat takich szlaków handlowych, pozostają pytania dotyczące braku scentralizowanych wysiłków mających na celu powstrzymanie tej praktyki na poziomie UE. Brooks dalej podkreślił ten punkt, mówiąc: „Z Zachodniej Europy i szczególnie strony UE, powiedziałbym, że to trwa już od jakiegoś czasu. W tej chwili jest to powszechnie znane w Brukseli, i myślę, że kluczowe pytanie dotyczy tego, dlaczego na poziomie centralnym UE nic się nie robi, by temu zapobiec?”

W odpowiedzi na śledztwo rzecznik przyznał się do obaw i powiedział: „Ostatnio ogłosiliśmy również utworzenie nowego Biura ds. Wdrażania Sankcji Handlowych w celu wzmocnienia naszych działań egzekwowania sankcji”. Jednak skuteczność takich działań pozostaje do oceny, gdyż złożona sieć szlaków handlowych nadal ułatwia przepływ wrażliwych towarów do Rosji.

Odkrycia ze śledztwa Sky News podkreślają trudności związane z egzekwowaniem sankcji i regulowaniem przepływu towarów o podwójnym zastosowaniu w zglobalizowanej gospodarce. W miarę jak napięcia geopolityczne trwają, konieczne staje się adresowanie tych luk w regulacjach handlowych, aby przestrzegać norm międzynarodowych i zapobiegać rozprzestrzenianiu się wrażliwej technologii do podmiotów objętych sankcjami.

Autorstwo: DA
Na podstawie: Sky News
Źródło: Brytol.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. replikant3d 23.02.2024 16:52

    A Putin dalej pęka ze śmiechu, bo wie że surowce są niezbędne do rozwoju krajów i wie że I TAK będą dalej chandlować z Rosją po kryjomu. Sankcje to tylko cyrk dla mas…

  2. rozrabiaka 23.02.2024 17:37

    @Replikant3d – gdyby Putin był ich wrogiem to podczas wywiadu z tuckerem miał by nalot.
    Jest plan i wolna rękę do jego wykonania. A Polska uczestniczy w zabawie na najniższym poziomie – przepychanka pomiędzy Polakami a Polakami i Polakami a ukraincami.
    Jutro 24 lutego, może coś świeżego dostarczą na następne 2 lata.

  3. niecowiedzacy 23.02.2024 23:07

    Czy nikt poważnie nie zastanowiał się nad tym iż wszystkie sankcje nakładane na wrogów służą jedynie zapunktowaniu polityków u niezdecydowanych ludzi i chodzi im wyłącznie o sukces polityczny a nie o żadne sankcje. W latach 60 tych ubiegłego wieku Polska armia posiadała wzmacniacze antenowe pochodzące z przemytu z Wiekiej Brytanii pod nazwą UK Presley bo miały masę 30 kg wobec podobnych Polskich o masie 130 kg. Amerykanie zaś wysyłając do nie pamiętam jakiego kraju arabskiego celowniki noktowizyjne, dowiedzieli się iż na miejsce dotarły tylko bezwartościowe atrapy. A wtedy świat był bardziej podzielony. Dzisiaj przy różnych powiązaniach z zagranicznymi firmami i wobec kiladziesiąt razy większej ilości producentów, zwłaszcza elektroniki nie ma praktycznie żadnych szans by to wszystko upilnowć. Tego musiały by pilnować miliony agentów a żadnego panstwa na to nie stać. Np. Ukraińcy sprzedawali i sprzedają dostarczaną z zachodu broń i i inne środki dla arabów. Amerykanie oberwali własną bronią od Huti i dlatego ich tak to wkurzyło.

  4. rozrabiaka 23.02.2024 23:19

    @niecowiedzacy”Amerykanie oberwali własną bronią od Huti i dlatego ich tak to wkurzyło.” Jakby pływali po swoich wodach to by do tego nie doszło

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.