PiS wycofał się z podatku dla najbogatszych

Opublikowano: 09.07.2015 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 732

Prawo i Sprawiedliwość zadecydowało, że program gospodarczy partii przed najbliższymi wyborami parlamentarnymi nie będzie zawierał trzeciej stawki podatkowej, która miałaby obowiązywać najbogatszych Polaków. Według sondażu z kwietnia, takie rozwiązanie cieszy się popularnością wśród 53 proc. Polaków.

O rezygnacji z pomysłu wprowadzenia 39 proc. podatku dla najbogatszych poinformował w niedzielę prof. Piotr Gliński, były kandydat PiS-u na szefa rządu, który przebywał w Katowicach na konwencji programowej tego ugrupowania. Podczas zjazdu dyskutowano między innymi o założeniach programu gospodarczego PiS oraz jej satelitów w postaci Solidarnej Polski i Polski Razem. Przed konwencją o rezygnacji z takiego pomysłu mówił europoseł Ryszard Czarnecki, natomiast w jej trakcie za dwoma programi podatkowymi optował dr hab. Konrad Raczkowski.

Badania opinii publicznej przeprowadzone w kwietniu dla „Dziennika Gazety Prawnej” wskazują jednak, że trzecia stawka podatkowa miałaby poparcie Polaków. Sondaż opublikowany wówczas w gazecie informował o blisko 53 proc. poparciu dla takiego rozwiązania.

Na podstawie: wpolityce.pl, tvp.info
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

  1. MvS 09.07.2015 14:16

    Po pierwsze: stawka wolna od podatku na poziomie chińskim czyli 28500 zł.
    A powyżej jeden podatek. Jak najniższy oczywiście.
    Po drugie: VAT- podatek, który musi pozostać- ma mieć wartość minimalną- 15 %.
    Po trzecie: zwiększyć podatek od nieruchomości i uprościć wg jasnych zasad w rodzaju: niekomercyjne 0,1 %, komercyjne 0,2% rocznie.
    Po czwarte: zlikwidować CIT.
    Po piąte i najważniejsze: egzekwować prawo, ściągać uczciwie podatki od wszystkich (z sieciami i korporacjami włącznie !!!), rozstrzygać wątpliwości podatkowe na korzyść podatnika
    A bajki o podatkach dla najbogatszych to sobie można poczytać do poduszki. Bogaty sobie prawnika wynajmie, który tak Wam we łbach pomiesza, że to Wy mu będziecie płacić a nie on.
    -Wam kury szczać prowadzać a nie politykę robić-

  2. BrutulloF1 09.07.2015 14:32

    Zawsze miałem ich za g..o a teraz wygrają wybory.

  3. Kot z Cheshire 09.07.2015 17:12

    @ MvS

    Czyli banki i korporacje dalej mają budżetowi pożyczać na procent, zamiast płacić podatki?

    Co mają ściągać z banków i korporacji jak nie proponujesz dla nich żadnych podatków? Komu chcesz namieszać w głowie?

  4. Rozbi 09.07.2015 18:49

    Ja proponuje ryczałtowy podatek obrotowy – może niekoniecznie będzie sprawiedliwy, (bo szczególnie uderzy w duże korporacje które sprzedają dużo z małą marżą) ale na pewno po pierwsze – łatwiejszy o wyegzekwowania , a ustawę będzie można zapisać na jednej / dwóch stronach formatu A4 – czyli będzie niepodatna na jakiekolwiek machlojki. Oszczędność na administracji a kontrola skarbowa będzie tylko sprawdzać zgodność wpływów z ewidencją towarów i przychodów.

    Nie wiem czy wiecie ale chyba w 2007 roku to PiS wprowadził 19% podatek liniowy dzięki czemu bardzo wiele jednoosobowych działalnośći gospodarczych może funkcjonować i konkurować na rynku krajowym i Europejskim – gdyby z powrotem wrócili do stawki 39% – to ja osobiście ze swoją firmą bym uciekał chociażby do Węgier…
    Dla mnie 19% podatek liniowy to błogosławieństwo, chociaż i tak wolałbym być na 3% ryczałcie jak kiedyś (ale niestety został przekroczony jakiś odgórny limit po którym, musiałem przejść na dochodowy) – i to nawet nie ze względu na wysokość podatku ale wszystkie pierdoły księgowe które muszę w związku z podatkiem dochodowym i księgą przychodów i rozchodów zrobić – nawet nie wyobrażacie sobie ile to czasu zajmuje, a pełna księgowość to już w ogóle jakiś koszmar i piekło.

  5. 8pasanger 09.07.2015 20:24

    19%podatek liniowy dla przedsiębiorców skończył się w Polsce tym:
    http://natemat.pl/116159,32-tys-zl-za-dzien-pracy-rozklad-dnia-prezesa-filipiaka-najdrozszego-pracownika-w-polsce
    Głupot w stylu: korporacje i bogaci i tak nie płacą podatków nie warto nawet komentować.Zlikwidujmy w ogóle podatki i państwo w XVII w się to Polakom nawet udało dzięki czemu poznaliśmy jak to jest być poddanymi ościennych władców.

  6. MichalR 09.07.2015 23:00

    Podstawowe pytanie: Które podatki ile wnoszą do budżetu?
    VAT ponad 130 mld
    Akcyza ponad 60 mld
    składki ZUS i NFZ ponad 160 mld
    PiT i CiT 100 mld
    inne podatki około 50 mld
    przychody niepodatkowe około 100 mld
    deficyt prawie 100 mld

    Najtańsze w przeliczeniu na przychody do kasy państwa są VAT i akcyza. Najdroższe PiT CiT i inne.
    Wydaje się oczywiste, że należałoby zlikwidować wszystkie wymyślne podatki, podatki które są kosztowne i zostawić tylko te proste. Skąd jednak wziąć kasę na wyrównanie deficytu? Wydaje się że najprościej oszczędności szukać obcinając koszty. Jeśli nie to ratować się VATem.

    Można wstępnie zlikwidować składkę emerytalną i zdrowotną oraz podatek dochodowy w obecnej formie i wprowadzić jeden zbiorczy podatek dochodowy od którego nie będzie żadnych odpisów. Podatek taki może wynosić nie jak dziś ponad 40%, a np jedynie 30%. Dodatkowo można zlikwidować trzy stawki VATu i zastąpić je jedną. Póki co 20%. Dorzucić do tego akcyzę taką jak mamy dzisiaj i zlikwidować wszystkie małe podatki. Następnie można starać się zmniejszać podatek dochodowy w tempie 1 punkt procentowy rocznie.

    Przerzucić się z systemu emerytur na system zasiłku dla osób starszych (niezależnie od wcześniejszych dochodów), odejść od zasiłków rodzinnych na rzecz zasiłków na dzieci (np 200 zł lub nawet mniej msc na dziecko – niezależnie od dochodów). Zasiłek nie ma umożliwiać życia, a ma jedynie pomagać przetrwać. Jednocześnie dając go wszystkim nawet bogatym ograniczamy koszty obsługi. Ostatecznie uderzy to jedynie w kieszeń osób bogatych, bo płacąc pewną sumę otrzymają jedynie częściowy zwrot. Jeśli jednak ma być taniej, to lepiej dać wszystkim niż zatrudniać hordę bab do tego żeby sprawdzały komu się należy.

    Zlikwidowanie składek zdrowotnych i emerytalnych wywoła lawinę tworzenia się małych firm. Jeśli ludzie nie będą się bali tworzyć małych warsztatów przy domu, budek z hotdogami i innych działalności przy których nie jest pewnym czy uda się zarobić na tyle żeby przeżyć opłacając przy okazji 1100zł składek, to nasza gospodarka zacznie tętnić życiem. Jeśli odzew będzie dobry i zobaczymy właściwą tendencję jeśli chodzi o przychody do kasy państwa – to będzie można dalej obniżać podatki zaczynając od podatku dochodowego. Docelowo oczywiście najlepiej całkowicie zlikwidować podatek dochodowy.

  7. Kot z Cheshire 09.07.2015 23:11

    Taa… a banki będą doliczać VAT do kredytów, tych dla budżetu także. A co, szybciej się wszystko wywróci. Przekręt z VATem był genialny w otumanianiu ludzi. Zadziwia mnie, jak zawsze znajduje się chętny, aby nasrać w swoje gniazdo.

    A może to nie jego gniazdo…

  8. donkey 10.07.2015 13:20

    Wycofali się z tego pomysłu bo PiS to parti, która dba o bogatych, a nie biednych. Tym ruchem przegrali wybory, znowu wygra platforma oszustów.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.