Pieniądze dla pokrzydzonych – nie dla Ziobry

Opublikowano: 23.10.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1877

„Nie zgadzamy się na to, żeby pieniądze, które miały służyć pomocy pokrzywdzonym, pozostawić w ręku Ministra Zbigniewa Ziobry, który stworzył patologiczny mechanizm ich wydawania” – mówi prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia prof. Krystian Markiewicz. „Przedstawiamy projekt zmian prawa, żeby to sąd decydował do kogo trafią środki z nawiązek, żeby nie zasilały one tego korupcjogennego Funduszu Sprawiedliwości. Sędziowie nie chcą brać w tym udziału, a do tego trzeba zmienić przepisy”.

Ta Inicjatywa Iustitii wydaje się oczywista i racjonalna. Krystian Markiewicz przywołuje na poparcie swoich słów raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący Funduszu Sprawiedliwości.

Z raportu tego wynika, że znaczne kwoty wydatkowano na cele dalekie od pomocy pokrzywdzonym. Wydatki te służyły w istocie celom politycznym obecnego obozu władzy, mając zwiększać poparcie dla „zjednoczonej prawicy” w wyborach parlamentarnych.

Ponadto Najwyższa Izba Kontroli jednoznacznie wykazała, że działania Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry oraz znacznej części obdarowanych z Funduszu organizacji skutkowały niegospodarnym i niecelowym wydatkowaniem środków publicznych, a także sprzyjały powstawaniu mechanizmów korupcjogennych. „To niedopuszczalne, aby środki z nawiązek i grzywien zasądzanych np.od pijanych kierowców, były wydatkowane na cele niezwiązane bezpośrednio z realną pomocą pokrzywdzonym. Przypomnę, że wydano je np. na analizę internetowych memów czy kursy przedmałżeńskie” – mówi rzecznik Iustitii Bartłomiej Przymusiński. „Jeśli projekt Iustitii zostałby uchwalony w Sejmie, skończy się trwonienie pieniędzy na takie dalekie od pomocy ofiarom przestępstw cele. To sąd będzie wtedy decydował, która organizacja pożytku otrzyma wsparcie, ale będzie to musiała być organizacja prowadząca działalność związaną z pomocą ofiarom tego typu przestępstw, czyli np. w razie skazania kogoś za przestępstwo jazdy po pijanemu, środki trafią do organizacji, która pomaga ofiarom wypadków, a nie na analizę memów”.

W przyjętej uchwale Iustitia wzywa też do odwołania Zbigniewa Ziobry ze stanowisk Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. „Nie sposób uwierzyć, że prokuratura pod nadzorem tej osoby rzetelnie rozpatrzy złożone przez Prezesa NIK zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, jeżeli nadzór nad nią nadal będzie sprawowała osoba, której działalności zawiadomienia dotyczą” – stwierdza Iustitia.

Autorstwo: AL
Źródło: Trybuna.info


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Kaczor3333 25.10.2021 09:13

    Prawy i Sprawiedliwy Zbynio Z. pomaga. Sobie i swojej rodzinie, oraz znajomym przeżyć w tym strasznym kraju zwanym Polska.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.