Pięć lat więzienia za „popieranie separatyzmu”

Opublikowano: 06.03.2017 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 321

6 lutego bieżącego roku Sąd w Doniecku we wschodniej części Ukrainy skazał dwóch mężczyzn na pięć lat więzienia za “popieranie separatyzmu” w mediach społecznościowych na stronie internetowej “Vkontakte”. Prokuratura Rejonowa w Doniecku wydała oświadczenie prasowe, iż dwóch mężczyzn zostało skazanych na podstawie drugiej części artykułu 110 “pogwałcenie integralności terytorialnej i nienaruszalności Ukrainy” według ukraińskiego “Kodeksu karnego”. Niesie to za sobą karę pozbawienia wolności od trzech do pięciu lat.

Obaj mężczyźni zamieszkujący miasto Słowiańsk zostali aresztowani przez ukraińskie Służby Bezpieczeństwa w kwietniu 2015 roku co w rezultacie zakończyło ich aktywność internetową. W ogólnodostępnych danych publicznych nie ma żadnych informacji w związku z zatrzymaniem lub uwolnieniem obu mężczyzn podczas ich oczekiwania na proces.

W tym tygodniu obaj mężczyźni zostali uznani za winnych organizowania grup popierających działalności separatystyczne na stronach internetowych “VKontakte” w lutym 2014. Miało to miejsce dokładnie po rewolucji na Euromajdanie skutkującej obaleniem władzy poprzedniego Prezydenta Ukrainy Viktora Yanukovych, lecz jeszcze przed rozpoczęciem przejęcia sporej części terenów Doniecka, Lugańska wraz ze Słowiańskiem znajdujących się we wschodniej części Ukrainy przez popieranych przez Rosjan separatystów.

Prokuratura Rejonowa poinformowała, iż obaj mężczyźni starali się zmienić granice Ukrainy oraz udzielali “pomocy informacyjnej” Ludowej Republice Doniecka i Lugańska. Obaj separatyści wspierani przez władze rosyjskie działali w rejonach wschodniej Ukrainy w celu zrealizowania swojego planu. Informacje ukazane przez nich w mediach społecznościowych charakteryzowały się “antyukraińskim charakterem” poinformowała Prokuratura Rejonowa.

Prokuratura Rejonowa stwierdziła także, iż obydwaj nie przyznający się do winy podczas posiedzeń sądu mężczyźni zostali wpisani jako członkowie ideologii “świata rosyjskiego” dążący do stworzenia “wielkiej Rosji” rozciągającej się ponad jej ówczesne granice.

Nie są oni jedynymi Ukraińcami ściganymi za opisywanie “popierania separatyzmu” w mediach społecznościowych. W listopadzie 2016 Sąd we Lwowie wydał wyrok skazujący na mężczynę zgodnie z artykułem 109 i 110 kodeksu karnego na 3 lata pozbawienia wolności. Przypuszczalnie mężczyzna ten na forach mediów społecznościowych VKontakte nakłaniał do przejęcia władzy w Kijowie i propagował zmianę granic kraju. W odrębnym przypadku w lutym 2016 roku inny mężczyzna został uznany winnym “czynu zmierzającego do zmiany porządku konstytucyjnego i przejęcia władzy za pośrednictwem mediów” na podstawie artykułu 109 według ukraińskiego Kodeksu karnego. Przyznał się do popełnionego czynu i został zmuszony do zapłacenia grzywny.

Autorstwo: Isaac Webb
Tłumaczenie: Magdalena Outhwaite
Na podstawie: Don.gp.gov.ua, Pravo-Ukraine.org.ua, Ain.ua [1] [2]
Źródło: pl.GlobalVoices.org

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. brzeszczot 06.03.2017 13:11

    No w sumie nie ma co się dziwić,tam trwa wojna defetyzm i propaganda muszą być karane.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.