Rozwój nowych źródeł energii w Chinach

Opublikowano: 04.07.2011 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1215

CHINY. W związku z nieustannym wzrostem cen ropy naftowej na rynku międzynarodowym i obciążeniem, jakie dla środowiska stanowi spalanie węgla, cały świat zwraca się ku nowym źródłom energii. Wspieranie rozwoju energetyki wiatrowej, słonecznej i innych odnawialnych źródeł energii zapowiedział również premier Chin w tegorocznym sprawozdaniu z prac rządu. XII Plan Pięcioletni zakłada z kolei, że udział energii pochodzącej ze źródeł alternatywnych w łącznym zużyciu energii wzrośnie w Chinach do 11,4%. Rysuje to dobre perspektywy rozwoju nowych źródeł energii w Chinach.

Do takich źródeł zalicza się czyste źródła energii, czyli: energię słoneczną, wiatrową, jądrową i wodną. Wśród nich szczególnie dobre perspektywy rozwoju ma energia słoneczna, gdyż 76% terytorium Chin jest dobrze nasłonecznione. Sprawia to, że zasoby energii słonecznej są równomiernie rozmieszczone po całym kraju. W odróżnieniu od energii wodnej, wiatrowej czy jądrowej, energia słoneczna nie wiąże się z powstaniem żadnych odpadów ani hałasem. Technologia stosowana w produkcji energii słonecznej jest bezpieczna i dojrzała.

Produkcja ogniw fotowoltanicznych dynamicznie się w Chinach rozwija, dzięki czemu stały się one największym na świecie ich producentem. Prezes Grupy Jinglong Jin Baofang powiedział nam, że Chiny mają przewagę konkurencyjną w produkcji ogniw fotowoltanicznych, gdyż wytwarzają je na ogromną skalę, dysponują bogatymi zasobami surowców i zaawansowanymi technologiami: “W naszym kraju działa obecnie 5, 6 zakładów wytwarzających ogniwa fotowoltaniczne o zdolności produkcyjnej przekraczającej tysiąc megawatów, a także kilkadziesiąt o zdolności 500 megawatów. Tego w innych krajach nie ma. W Chinach najniższe są przy tym koszty produkcji ogniw fotowoltanicznych.”

XII Plan Pięcioletni uczynił nowe źródła energii jedną z siedmiu najważniejszych dziedzin wspieranych przez państwo. Oprócz polityki władz centralnych w tym zakresie, preferencje dla przedsiębiorstw rozwijających nowe źródła energii obowiązują także w różnych regionach Chin. Największym problemem, z jakim borykają się przedsiębiorcy, jest finansowanie. Rozwijanie nowych źródeł energii wymaga bowiem ogromnych nakładów. Jin Baofang proponuje: “Przedsiębiorstwa mogą korzystać z wielu kanałów finansowania. Za najlepszą metodę pozyskiwania kapitału uważam wejście na giełdę. Sprawia ono, że firma staje się spółką publiczną, której działanie śledzi opinia publiczna. To z kolei dyscyplinuje samą spółkę. Oczywiście, są jeszcze inne metody, jak np. zaciąganie kredytów.”

Rozwój nowych źródeł energii wymaga zarówno inwestycji, jak i zaangażowania ludzkich talentów. Brakuje jednak odpowiednich kadr w tym sektorze. Dotyczy to zwłaszcza personelu o wysokich kwalifikacjach technicznych, co może okazać się hamulcem rozwoju nowych źródeł energii. Problem dostrzega wiceprezes Szanghajskiej Korporacji Energetycznej Lü Yachen, który uważa, że tylko tworząc grupę odpowiednio przygotowanego personelu można nadal rozwijać nowe źródła energii: “Należy zaangażować absolwentów wyższych uczelni oraz pracowników technicznych. Nie można opierać się wyłącznie na własnych siłach, ale również przyciągać wykwalifikowanych pracowników z zagranicy. My wiele zrobiliśmy także w dziedzinie szkolenia naszych pracowników. Obecnie planujemy rekrutować pracowników z rynku międzynarodowego, a jednocześnie intensyfikować szkolenie tych już zatrudnionych.”

Dzięki polityce wsparcia przez państwo, rozwiązaniu problemu finansowania, sprowadzaniu wykwalifikowanej kadry z zagranicy, a także szkoleniu swoich pracowników, przedsiębiorstwa działające w branży nowych źródeł energii mogą wejść na ścieżkę szybkiego rozwoju z doskonałymi perspektywami na przyszłość.

Źródło: Chińskie Radio Międzynarodowe

KOMENTARZ WM

Materiał ma charakter propagandowy, ale warto odnotować fakt zainteresowania odnawialnymi źródłami energii przez władze Chin.


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Murphy 04.07.2011 10:33

    “…czyste źródła energii, czyli: energię …, jądrową”

    Od kiedy to energia jądrowa jest czysta? Czyżby już zapomnieli o Czarnobylu i Daiczi?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.