Pełnomocnik ds. żydowskich stracił stanowisko po krytyce rządu

Opublikowano: 10.01.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1383

Pełnomocnik rządu do spraw. kontaktów z diasporą żydowską, Jarosław Nowak, został odwołany ze swojej funkcji przez ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua. Nowak stracił posadę, bo w wywiadzie dla pisma brytyjskich Żydów krytykował działania rządu. Jego zdaniem nasz kraj będzie musiał w końcu „coś zrobić” ze sprawą żydowskich roszczeń.

Nowak udzielił wywiadu brytyjskiemu czasopismu „Jewish News”. Wypowiadał się w nim krytycznie zwłaszcza o słynnej nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, zmienionej w czerwcu 2018 roku pod naciskiem Izraela i Stanów Zjednoczonych. Nazwał ją nawet „jedną z najgłupszych poprawek, jakie kiedykolwiek pojawiły się w prawie”.

To nie jedyna kontrowersyjna część rozmowy z byłym już pełnomocnikiem rządu ds. kontaktów z diasporą żydowską. Według Nowaka konieczne jest rozwiązanie sprawy żydowskich roszczeń majątkowych, ponieważ „niechętne podejście polskich władz do tematu nie będzie mogło trwać wiecznie”.

„Czemu tak jest? Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę, że problem polega na tym, że my Polacy, a nie rząd, nie wiemy dokładnie, co jest dobre, a co złe” – powiedział Nowak o braku ustawy reprywatyzacyjnej obejmującej również tą kwestię. Dodał zresztą, iż obecny rząd nie ureguluje tej sprawy w ciągu najbliższych dwóch lat, czyli przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi.

Nowak za swoje wypowiedzi został więc odwołany ze stanowiska przez szefa polskiej dyplomacji. Wytrzymał na nim zaledwie pół roku, bo został na nie powołany w lipcu ubiegłego roku, gdy pojawiły się kolejne napięcia w polsko-izraelskich stosunkach. Wcześniej brał głównie udział w upamiętnianiu niemieckich zbrodni na łódzkich Żydach.

To nie jedyny w ostatnich dniach skandal w polskiej dyplomacji, pokazujący zresztą po raz kolejny kadrową „krótką ławkę” Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy w zasobie dyplomatycznym. Rząd Mateusza Morawieckiego został również skrytykowany przez nowego ambasadora Polski w Czechach, Mirosław Jasiński. Za swoje stanowisko wobec elektrowni w Turowie także został odwołany.

Na podstawie: RMF24.pl, Onet.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. MasaKalambura 10.01.2022 17:34

    Wspaniała seria. Już się widać szykują na zmiany opcji.

  2. PeWueN 10.01.2022 21:54

    Piękne nazwisko : Nowak…, nie jakieś takie kojarzące się Kwaśniewski na ten przykład…, albo gieremek czy inny michnik…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.