PE wzywa do wprowadzenia wiz dla obywateli USA

Opublikowano: 06.03.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1007

Jak wiadomo Stany Zjednoczone nie przestrzegają zasady wzajemności w ruchu bezwizowym z Unią Europejską. Amerykańska administracja dzieli kraje członkowskie UE na lepsze i gorsze, których obywatele potrzebują trudnych w uzyskaniu wiz. Od lat brakuje wzajemności w tych relacjach, ale być może wkrótce się to zmieni.

Zgodnie z polityką USA, do tych gorszych państw należy między innymi Polska. Podczas gdy mieszkańcy Europy Zachodniej, Południowej i Północnej, a nawet krajów sąsiadujących z Rosją nie potrzebują wiz do Stanów Zjednoczonych, nasz kraj nie posiada już takich udogodnień. Proszę sobie wyobrazić co by było, gdyby obywatele wszystkich amerykańskich stanów z wyjątkiem Nebraski, Kansas, Oregon i Delaware mogli swobodnie podróżować do Unii Europejskiej.

Ten brak wzajemności w polityce wizowej powoduje, że Amerykanie nie potrzebują wiz, gdy chcą polecieć do jakiegokolwiek kraju Unii Europejskiej, ale Polacy, podobnie jak Bułgarzy, Chorwaci, Rumuni i Cypryjczycy muszą posiadać taki dokument, co stoi w sprzeczności z prawem unijnym.

Tak się składa, że Parlament Europejski dopiero teraz zaczął domagać się konkretnych działań w tej sprawie. Członkowie Europarlamentu wezwali Komisję Europejską do wprowadzenia wiz dla obywateli Stanów Zjednoczonych – zgodnie z zasadą wzajemności. Za czasów Baracka Obamy próbowano negocjować, lecz teraz, za rządów Donalda Trumpa, Unia przyjmuje bardziej zdecydowane stanowisko. Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego stwierdzał, że kraje poszkodowane nie spełniają wszystkich wymagań, zaś wprowadzenie wiz dla obywateli USA wywoła efekty odwrotne od zamierzonych. Przypomnijmy jednak, że Trump obiecywał amerykańskiej Polonii zniesienie wiz dla Polaków.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: CNN.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. brzeszczot 06.03.2017 13:30

    Bardzo dobrze ja od dawna jestem za tym by wprowadzić wizy dla Amerykanów i to do całej Unii bo albo jesteśmy jej częścią i przysługują nam te same prawa albo nie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.