Eurodeputowani zamieszani w różnego typu skandale

Opublikowano: 15.04.2024 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1449

PE jest dowodem, że władza korumpuje. 25 proc. europosłów nie ma „czystego konta” w swojej działalności. Chodzi tu afery duże i małe aferki, ale w sumie co czwarty poseł do Parlamentu Europejskiego jest zamieszany w jakiś skandal polityczny. 9 czerwca warto szukać na listach „sprawiedliwych”…

Takie dane o szacownych posłach w Brukseli przynosi sondaż opublikowany przez holenderską platformę śledczą „Follow the Money” na temat skali afer i skandali, w jakich uczestniczyli europejscy posłowie. Przed wyborami do PE warto go przypomnieć.

Prawie jedna czwarta z 704 obecnie sprawujących urząd parlamentarzystów ma coś na sumieniu w postaci złamania prawa lub naruszenia przepisów. Najgłośniej było o tym, że ryba psuje się do głowy, czyli o wydarzeniach z 9 grudnia 2022 r., kiedy to belgijska policja aresztowała jedną z wiceprzewodniczących parlamentu, socjaldemokratkę Evę Kaili za łapownictwo. Skandal trafił na pierwsze strony gazet w wielu mediach, a chodziło o duże sumy z Kataru i Maroka w celu obrony interesów tych krajów.

Raport „Follow the Money” poszedł drogą analizy doniesień medialnych i pokazuje, że Kaili to tylko wierzchołek góry lodowej. W raporcie wymienia tylko skandale, które zostały jasno stwierdzone w mediach lub miały określone konsekwencje, takie jak sankcje, śledztwa czy nagany, a także przypadki, w których zarzuty zostały udowodnione ponad wszelką wątpliwość, chociaż nie znaleziono podstaw do dochodzenia, czy innych konsekwencji.

Sprawdzono 704 deputowanych Parlamentu Europejskiego, którzy zasiadali tam w dniu 18 stycznia 2024 r. Nie uwzględniono posłów do Parlamentu Europejskiego, którzy opuścili swoje fotele w czasie kadencji. Doszukano się, że 253 sprawy trafiły na pierwsze strony gazet zarówno w ich krajach, jak i za granicą.

Skandale te dotyczyły łącznie 163 obecnych parlamentarzystów, czyli prawie jednej czwartej z 704. 23 z nich, czyli ponad 3 procent, zostało skazanych przez sąd lub ukaranych grzywnami za przestępstwa. W prawie każdym kraju UE, co najmniej jeden poseł był zamieszany w wątpliwe lub wręcz nielegalne zachowanie, chociaż te przypadki miały różną wagę.

Częste było znęcanie się i molestowanie seksualne. Do mediów trafiły 46 przypadki w wykonaniu 37 parlamentarzystów. Bywało, że poseł do Parlamentu Europejskiego został oskarżony o kradzież telefonu komórkowego. Były przypadki molestowania moralnego i wykorzystywania seksualnego. Badanie wykazało również 45 przypadków korupcji, takich jak nepotyzm, czy kumoterstwo.

W raporcie przytacza się także 44 skandale związane z oszustwami i kradzieżą zasobów. Pięciu posłów do PE było zamieszanych w sprawy fikcyjnego zatrudnienia asystentów parlamentarnych. Hiszpański skarb państwa nałożył także sankcje na niektórych hiszpańskich posłów do Parlamentu Europejskiego, którzy próbowali uniknąć podatków w swoim kraju, składając formularze podatkowe w Belgii, gdzie stawka podatku jest niższa. Część z nich zaskarżyła decyzję władz do sądu, gdzie przegrała.

Na liście jest i polski poseł do Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki i jego słynne już podróżowanie do Brukseli samochodem „na papierze”, celem uzyskania zwrotu za „kilometrówkę”. Sprawa karna przeciwko Czarneckiemu, po 4,5 roku, wciąż się toczy. Nie ma na liście nowego posła z Polski, Włodzimierza Karpińskiego, który do Brukseli poleciał niemal prosto z… aresztu. 1 stycznia nie był bowiem jeszcze eurodeputowanym.

Autorstwo: BD
Na podstawie: Press Info-Media
Źródło: NCzas.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.