PE „za” mechanizmem wdrożenia sankcji dla Polski

Opublikowano: 16.11.2017 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 415

Wczoraj na posiedzeniu plenarnym w Strasburgu Parlament Europejski przyjął rezolucję przewidującą uruchomienie mechanizmu wprowadzenia przez UE sankcji polityczno-gospodarczych przeciwko Polsce za odstąpienie od norm demokracji i praworządności. Transmisję głosowania nadawał serwis wideo PE. Za głosowało 438 posłów, przeciwko — 152.[SN]

„(Parlament Europejski) uważa, że obecna sytuacja w Polsce niesie wyraźne ryzyko poważnego naruszenia wartości wspomnianych w art. 2 Traktatu o UE; zleca swojej Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych… przygotowanie konkretnego raportu w celu poddania pod głosowanie uzasadnionej propozycji, by Rada (UE) działała zgodnie z artykułem 7, paragrafem 1 Traktatu o UE” — czytamy w projekcie rezolucji. Chodzi o zastosowanie art. 7 Traktatu o UE, który może pozbawić Polskę prawa głosu w Radzie UE w razie stwierdzenia przez Radę „istnienia wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia wartości” Unii Europejskiej.[SN]

Wcześniej prezydent Polski zawetował przyjęte przez parlament ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym i 25 września przedstawił alternatywne wersje tych projektów ustaw. KE skrytykowała nowe wersje projektów ustaw, twierdząc, że doprowadzą do podporządkowania władzy sądowej władzy wykonawczej oraz przedterminowego zawieszenia pełnomocnictw sędziów Sądu Najwyższego. Jeszcze dwie ustawy — o pracy Sądu Powszechnego i Krajowej Szkoły Sądownictwa — już zostały podpisane przez prezydenta. Zdaniem KE te dwie ustawy znacznie podważą niezależność sądownictwa w Polsce i będą miały natychmiastowe negatywne skutki dla niezależnego funkcjonowania sądownictwa.[SN]

Dokument PE jest traktowany jako zapoczątkowanie procedury związanej z art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej, który daje możliwość wprowadzenia sankcji. Najpierw jednak Komisja Wolności Obywatelskich PE przygotuje specjalny raport o Polsce, szczególnie o praworządności. Gdy raport będzie gotowy, zostanie poddany pod głosowanie na sesji plenarnej PE. Jeśli poprze go większość europosłów, będzie to oznaczało, że PE formalnie zwraca się do Rady UE o rozpoczęcie procedury związanej z naruszeniem przez nasz kraj wartości demokratycznych Unii. Jeśli taka procedura na wniosek PE zostanie uruchomiona, będzie ona prowadzona równolegle do podobnej procedury, którą wszczęła już Komisja Europejska.[S]

Europosłowie PSL nie wzięli udziału w głosowaniu nad rezolucją PE. PO podzieliła się w tej sprawie. PiS było przeciw. Za przyjęciem rezolucji ws. praworządności w Polsce głosowało 438 eurodeputowanych, 152 było przeciw, a 71 wstrzymało się od głosu.[S]

Polskie MSZ wyraziło „ubolewanie”: „(…) stwierdzamy, że negatywną ocenę projektów Prezydenta RP dot. ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o Sądzie Najwyższym sygnatariusze rezolucji opierają na ogólnej, ustnej opinii Komisji Europejskiej wyrażonej zaledwie kilka dni temu. (…) Jednocześnie należy zauważyć, że rezolucja Parlamentu Europejskiego nie odnosi się do meritum kwestii spornych między Komisją a Polską – należy raczej traktować ją jako polityczny instrument nacisku na Polskę”.[S]

Autorstwo: Sputnik [SN], JSz [S]
Źródła: pl.SputnikNews.com [SN], Strajk.eu [S]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

11
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
beth
Użytkownik
beth

W mojej ocenie jak na dłoni widać, że n/kraj nie jest wolny, tylko pod butem eurokratów z Brukseli.
Więc nic innego nie wypada zrobić jak opuścić to towarzystwo, wówczas tzw.reprezentanci polski z tzw. totalnej opozycji zostaną bez apanaży i basta.

MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

Do sankcji jeszcze daleko. Nie ma co lamentować, ale naukę wyciągnąć trzeba. To precedens, aby własni obywatele przeciw swojemu narodowi głosowali. Sankcje to uderzenie nie w rząd tylko w naród. To próba narodu zmuszenia, aby obalił rząd.

Niech zatem rząd Polski rządzi dobrze dla własnego narodu.
Wizerunkowo niech się poprawi – nazistów polskich jak i nazistów ukraińskich nie lubimy.
I niech wreszcie usunie tego popaprańca Kurskiego z TV. Jako polski muzułmanin ubolewam nad poziomem TVP w prezentowaniu problemów obywateli innych niż katolicka wiar i wyznań. Poziom ten obecnie jest skandalicznie niski.

Maximov
Użytkownik
Maximov

O to Kaczyńskiemu chodzi, aby UE nas sama wywaliła.
W PL jest zbyt duże poparcie dla uczestnictwa w UE i wyprowadzenie Polski z UE zdewastuje poparcie dla chcącej to wykonać partii.
A tak… “Sami nasz wyrzucają, widzicie?”
I rączki czyste…
Swoją drogą mogą nie zdążyć nas wyrzucić i jak przyjdzie kryzys (a to już niedługo, oj niedługo) to nasza gospodarka zbyt mocno ucierpi.
Całe szczęście, że mamy jeszcze PLN…

MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

Czy to jest chęć wyjścia z UE czy raczej walka o powstanie z kolan przed kolonizatorami.
Czy to o interes Polaków UE walczy, czy interes korporacji europejskich rzeczywiście władze UE posiadający.

Ot to tylko przepychanki. Siła Europy tylko w jedności. Skłócona spadnie w czeluść. Jesteśmy rozgrywani przez Imperia. Trzeba to mieć na uwadze.

sync
Użytkownik

Przepraszam wszystkich i admina, ale tylko jedno ciśnie się na usta jak się słucha np. takiego Timmermansa: “a wypier.dalać!”, zwyczajnie wypier.dalać!

Abaddon
Użytkownik
Abaddon

A dopiero co mieliśmy święto odzyskania niepodległości. To powiedzcie mędrcy z sejmu: w końcu jesteśmy państwem niepodległym czy nie? Bo święto wielkie było, a jak jest – każdy inteligentny widzi.

Szwęda
Użytkownik
Szwęda

Wrogowie naszej ojczyzny i zdrajcy tam głosują. W Polsce odpowiedzią na to powinno być referendum w sprawie za lub przeciw ue!

sync
Użytkownik

Żeby wam się tylko nie poprzewracało w głowach od tej pisowskiej propagandy sukcesu. Występując z UE teraz, oddali byśmy praktycznie Polskę na tacy. Polska powinna w obecnej sytuacji bronić się rękami i nogami przed wypychaniem ze struktur europejskich co już się dzieje. Jeśli padną układy i sojusze to może się powtórzyć sytuacja z 1939 roku.

BrutulloF1
Użytkownik
BrutulloF1

Pora wypiep….ć z tego Związku Socjalistycznych Republik Europejskich Spinellego. To już nie przelewki. Hańbą jest, że oddajemy swoją suwerenność za 20 mld Euro netto (Bo resztę płacimy sami i zżera biurokracja). Thatcher kiedyś powiedziała, że UE jest narzędziem niemieckiej dominacji w Europie i tak na prawdę tylko Niemiaszki czerpią z eurokołchozu pełną garścią, co widać jak na dłoni. Ani się nie obejrzymy a te marksistowskie kanalie zaczną tak manipulować językiem (tj. świadomością mas), że uwierzymy sami w nasz faszyzm, nietolerancję, homofobię a nawet w to, że jako biali chrześcijanie powinniśmy brać sobie na utrzymanie tych arabskich barbarzyńców, co to jeszcze przed tygodniem łby urzynali w Syrii lub w Iraku.
POUCZENIE DLA TYCH KTÓRZY UWAŻAJĄ, ŻE KACZYŃSKI CHCE WYJŚCIA Z KOŁCHOZU. Wcale nie chce, bo myśli, że w ramach tej struktury jesteśmy bezpieczni przed najazdem szkopów i moskalików. On pogrywa sobie dlatego bo ma świadomość, że to dobrze działa pod publiczkę a Kołchoz może mu skoczyć bo raz, że założyciele przezornie nie przewidzieli w traktacie takiej procedury wywalania członka (Integracja – ponad wszystko – jak kazał Spinelli).

Maximov
Użytkownik
Maximov

@BrutulloF1
Zapominasz o gospodarce i o QE EBC (druk pustego pieniądza w miliardach EUR).
Jak pęknie bańka na akcjach na giełdzie w NY to będzie takie trzęsienie ziemi i tsunami gospodarcze na świecie, że waluta EUR upadnie a za nią UE.
Na razie jest to jazda na krawędzi.

BrutulloF1
Użytkownik
BrutulloF1

@Maximov
Ponad bilion Euro rocznie kreowanych z powietrza idzie na spłatę zobowiązań europejskich banków – Fakt to się musi załamać ale po katastrofie, która tym razem mam nadzieję, że dojdzie do skutku system się oczyści a ci co mieli upaść w 2009r. w końcu zostaną wymieceni i dług na ich reanimację przestanie rosnąć. Gorzej, jeżeli dygnitarze aby przykryć kryzys i odwrócić od siebie oburzenie społeczne wymyślą wojnę, ogromną wojnę.