Palestyńczycy jednoczą się po 10 latach podziału

Opublikowano: 13.10.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

Wczoraj rano w Kairze przedstawiciele Autonomii Palestyńskiej i Hamasu podpisali umowę, która ma zakończyć dziesięciolecie politycznej separacji palestyńskich enklaw na okupowanym przez Tel-Awiw Zachodnim Brzegu Jordanu ze Strefą Gazy. Ten podział, obok postawy rządu izraelskiego, był do tej pory uważany za jedną z głównych przeszkód w uregulowaniu konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Rządzący w Strefie Gazy Hamas i Fatah (partia dominująca Autonomię Palestyńską) jeszcze kilka tygodni temu były skłócone. Wszystkie próby pojednania od 2007 r. poniosły porażkę. W 2006 r. Hamas wygrał wybory w Strefie Gazy. Pozbawiony swego zwycięstwa przez Fatah (na skutek nacisków międzynarodowych), w 2007 r. wyrzucił ze Strefy zarówno przedstawicieli Autonomii, jak i jej siły bezpieczeństwa.

Stawką podpisanego dziś porozumienia jest nie tylko wznowienie procesu pokojowego, ale i los 2 milionów Palestyńczyków ze Strefy, doświadczonych (od 2008 r.) trzema zbrojnymi napaściami Izraela, blokadą egipsko-izraelską, biedą, bezrobociem oraz chronicznym brakiem wody i elektryczności.

Powrót Autonomii Palestyńskiej do Strefy Gazy i przejęcie za nią odpowiedzialności mają być efektywne od 1 grudnia. Wszelkie różnice między Fatahem a Hamasem będą – według dzisiejszego układu – uregulowane do tego czasu w oddzielnych rozmowach. Rząd jedności narodowej miałby zostać ukonstytuowany pod koniec listopada.

Podpisane w stolicy Egiptu porozumienie wywołało sceny radości na ulicach Gazy. Ludzie śpiewali i częstowali się słodyczami.

Według rzecznika rządu izraelskiego, przyszły, zjednoczony rząd palestyński będzie musiał „zacząć od uznania Izraela i rozbrojenia Hamasu”, by móc negocjować z rządem Beniamina Netanjahu. Hamas, uznany przez Izrael, Stany Zjednoczone i Unię Europejską za organizację terrorystyczną, warunku rozbrojenia raczej nie spełni, uważając, że stanowi uprawniony ruch oporu przeciw okupacji izraelskiej.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o