Palestyńczycy chcą „zawiesić” uznanie Izraela

Opublikowano: 17.01.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 5

Kluczowy organ Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP) – Rada Centralna OWP – zebrana na nadzwyczajnym kongresie w Ramalli wezwała do zawieszenia uznania państwa żydowskiego, w konsekwencji jednostronnej decyzji prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa o Jerozolimie (Al-Kuds) jako stolicy Izraela.

OWP w 1988 r. zdecydowała uznać Izrael w nadziei osiągnięcia pokoju i zakończenia izraelskiej okupacji pozostałej reszty Palestyny. Mimo upływu lat, Izrael nigdy nie uznał prawa Palestyńczyków do swego państwa, kontynuował i kontynuuje zabór i kolonizację ziem palestyńskich podbitych w 1967 r. Tzw. porozumienie z Oslo, które miało być wstępem do stworzenia państwa Palestyńczyków, zatrzymało się na stworzeniu Autonomii Palestyńskiej (AP) na kilku niewielkich kawałkach ziem okupowanych, bez żadnej ciągłości terytorialnej. „Nie ma już Oslo” – powiedział z goryczą prezydent AP Mahmud Abbas.

Rada Centralna zaapelowała do Komitetu Wykonawczego OWP, który jest organem decydującym, o „zawieszenie uznania Izraela aż uzna on państwo palestyńskie w granicach sprzed 1967 r., anuluje aneksję Jerozolimy wschodniej i zatrzyma kolonizację”. Spełnienie tych postulatów przez państwo żydowskie jest, według deklaracji izraelskich polityków, niemożliwe.

Od momentu dojścia do władzy Donald Trump ani razu nie poparł idei państwa palestyńskiego, jego administracja pozostała dyskretna w sprawie nielegalnej kolonizacji izraelskiej i planowała zamknąć przedstawicielstwo OWP w Waszyngtonie. Uznanie całej Jerozolimy, wraz z jej palestyńską częścią za stolicę Izraela, Palestyńczycy rozumieją jako dyskredytację USA jako mediatora w martwym zresztą od lat „procesie pokojowym”.

W czasie palestyńskich protestów przeciw decyzji Trumpa Izraelczycy zabili 17 osób. W miniony weekend 50 zamaskowanych żydowskich osadników z nielegalnej kolonii Yitzhar zniszczyło ponad 100 drzew oliwnych należących do palestyńskich sąsiadów, którzy pozostają jeszcze na swojej ziemi. Rząd izraelski ogłosił właśnie plan dalszego zaboru ziemi i kolonizacji na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu. Prezydent Izraela Reuven Rivlin przyjmując wczoraj delegację AIPAC (amerykańskiego lobby proizraelskiego) oskarżył prezydenta Abbasa o antysemityzm.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o