Pakistan zaczął surowo karać za lincze?

Opublikowano: 08.02.2018 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 442

Pakistański sąd skazał jednego mężczyznę na śmierć i pięciu innych na dożywocie za udział w linczu na studencie, który miał „obrazić Boga” tj. źle się wyrazić o religii. 23-letni Mashal Khan został w kwietniu zeszłego roku rozebrany przez tłum kolegów, dotkliwie pobity, postrzelony i w końcu wyrzucony z drugiego piętra akademika przy uniwersytecie Abdul Wali Khan w Madranie na północnym zachodzie kraju. 52 studentów i pięciu ich opiekunów stanęło przed sądem za udział w grupowym morderstwie.

Lincz na Mashalu Khanie

Według nie całkiem pełnych statystyk, od 1990 r., to jest od wejścia w życie zaostrzonej ustawy o bluźnierstwie, w Pakistanie doszło do co najmniej 65 śmiertelnych linczów na „bluźniercach”. Bluźnierstwo jest w Pakistanie bardzo surowo karane, nawet karą śmierci. Zwykłe, fałszywe oskarżenia są często używane do regulowania konfliktów osobistych, cenzury i prowadzą też do morderstw zbiorowych, do tej pory prawie nie karanych. Trudno na razie powiedzieć, czy dzisiejszy wyrok oznacza zmianę tej polityki, jest jednak wyjątkowy.

Lincz na Mashalu Khanie wstrząsnął Pakistanem, tym bardziej, że oskarżenie o bluźnierstwo okazało się fałszywe. Na śmierć skazano studenta, który strzelał do ofiary. Oprócz piątki skazanych na dożywocie, 25 osób dostało wyroki trzyletniego więzienia, reszta została uniewinniona.

Rodzice skazanych studentów, którzy uważają, że karanie ich synów to prawdziwa „obraza boska”, demonstrowali wczoraj przed więzieniem w Madranie z transparentami „Niesprawiedliwe wyroki!” i „Jesteśmy przeciw okrucieństwu sądu”. Argumentowali, że nie można skazywać dziesiątek osób za zabicie jednej osoby.

Mordowanie Mashala Khana było wyjątkowo brutalne. Winnych znaleziono dzięki licznym filmom kręconym przez studentów biorących udział w linczu. Swoje wideo umieszczali na portalach społecznościowych, powstawały nawet muzyczne klipy ze zdjęciami katowania „bluźniercy”, zanim spotkało się to z niemal powszechnym potępieniem.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. BrutulloF1 08.02.2018 15:10

    Czarny ląd. Niech żyje fundamentalizm religijny!!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.