Pacjenci nie chcą już płacić haraczu patentowego GlaxoSmithKline i AstraZeneca – korporacje reagują zwolnieniami

Opublikowano: 03.02.2009 | Kategorie: Zdrowie

Liczba wyświetleń: 376

Brytyjski gigant farmaceutyczny GlaxoSmithKline ogłosił, że zamierza zlikwidować 6 tys. miejsc pracy w Wielkiej Brytanii. Oficjalnym powodem ma być wzrastająca konkurencja ze strony producentów tanich leków generycznych. W nadchodzących latach wiele lukratywnych patentów firmy straci swoją ważność.

W zeszłym tygodniu, z podobnych powodów inny koncern farmaceutyczny, AstraZeneca, ogłosił, że również zamierza zwolnić ponad 6 tys. osób.

Koncerny farmaceutyczne, w tym właśnie AstraZeneca i GSK od dawna prowadziły nieuczciwą grę patentową z producentami leków generycznych, utrzymując ceny leków na sztucznie wywindowanym poziomie.

Znany na Zachodzie lek na zgagę, Prilosec, był jednym z bestsellerów firmy AstraZeneca. W latach 1997-2002 wartość sprzedaży leku wyniosła 26 miliardów dolarów. Powodem była nie tylko niezwykła popularność leku, ale też wysoka cena 4 dolarów za pigułkę. AZ była w stanie żądać takiej ceny za swój lek, dlatego że posiadała patent. Jednak patent na Prilosec wygasł w 2001 r. Firmie zagrażali producenci leków generycznych, dzięki którym ceny leku mogły drastycznie spaść.

Firma postanowiła energicznie temu przeciwdziałać. Na początku 1995 r. grupa prawników, specjalistów od marketingu i naukowców obmyśliła rozmaite sposoby zachowania gigantycznych zysków. Częścią strategii były sfabrykowane procesy o naruszenie patentów, którymi firma nękała producentów leków generycznych nawet po wygaśnięciu swoich patentów.

Niezależnie od tego, firma rozpoczęła agresywną kampanię promocji następcy Prilosec, leku o nazwie Nexium, który też kosztuje 4 dolary za pigułkę. Na promocję nowego leku, którego właściwości nie różniły się od starego, wydano pół miliarda dolarów. Nawet sami managerowie AstraZeneca przyznali potem, że Nexium jest wyjątkowo miernym lekiem i nie wnosi niczego w porównaniu z Prilosec. Aktywny składnik w obu lekach, Omeprazol w Prilosec i Esomeprazol w Nexium posiada identyczne działanie.

Jednak agresywna kampania marketingowa uczyniła swoje – sprzedaż Prilosec spadała, a sprzedaż Nexium rosła (zobacz grafikę). Działania firmy były spowodowane nie tylko rozpasaną żądzą zysków – kosztem pacjentów i producentów dostarczających tanie leki, ale też niekompetencja kadr korporacji, która uniemożliwiała tworzenie doskonalszych leków. Wszystkie zasoby finansowe zostały bowiem przeznaczone na lobbing i marketing.

Podobne nieczyste manewry stosowały firmy Schering-Plough (antyalergiczne leki Claritin i pseudo-innowacja w celach patentowych, Clarinex) i Lundbeck (praktycznie identyczne leki antydepresyjne Celexa i Lexapro).

Opracowanie: Yak
Źródło: Centrum Informacji Anarchistycznej


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. qazsew 03.02.2009 18:34

    Jeżeli zwolnienia obejmą “grupę prawników, specjalistów od marketingu, niekompetentne kadry korporacji” to płakał za nimi nie będę.Swoje miliony już zarobili.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.