Organizacje praw człowieka zawyżały liczby dla pieniędzy?

Opublikowano: 25.03.2024 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 989

Rząd wolnościowego prezydenta Argentyny Javiera Milei ponownie zakwestionował szacunki organizacji praw człowieka, mówiące o 30 tys. osób zamordowanych lub zaginionych w latach 1976-1983, gdy władzę przejęło wojsko po przeprowadzeniu zamachu stanu.

W Argentynie wspominano 48. rocznicę wojskowego zamachu stanu. Na Plaza de Mayo w Buenos Aires zgromadzili się między innymi obrońcy praw człowieka, krewni zaginionych, członkowie związków zawodowych, działacze lewicowi i studenccy.

24 marca 1976 roku argentyńskie siły zbrojne obaliły lewicowy rząd Marii Esteli Martinez de Peron, znanej jako Isabel. Władzę w kraju przejęła junta kierowana początkowo przez generała Jorge Rafaela Videlę, która przez siedem lat rządów systematycznie prześladowała przeciwników politycznych. Dochodziło do aresztowań, tortur i zabójstw. Dokładna liczba ofiar tych działań nie jest znana, ale według szacunków działaczy na rzecz praw człowieka było ich około 30 tys.

Z okazji rocznicy rząd opublikował wideo z wypowiedziami osób kwestionujących szacunkową liczbę „desaparecidos” – osób zaginionych w wyniku działań junty. W nagraniu położono nacisk na ofiary ataków lewicowych bojówek sprzed puczu i zaapelowano, by prawda i sprawiedliwość były „kompletne”. Zasugerowano również, że organizacje praw człowieka zawyżały liczbę zaginionych dla pieniędzy.

Milei i wywodząca się z wojskowej rodziny wiceprezydent Victoria Villaruel wielokrotnie podważali wcześniej szacunki dotyczące liczby zaginionych, twierdząc, że było ich niespełna 9 tys. Nie negowali strasznych rzeczy dokonywanych przez juntę, wskazywali jednak, że nie miały miejsca na taką skalę. Zdaniem krytyków Milei i Villaruel starają się wybielić juntę i relatywizować popełnione przez nią zbrodnie.

Autorstwo: KM
Źródło: NCzas.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.