Określono najważniejsze zagrożenia dla europejskich lasów

Opublikowano: 07.07.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 902

Obszary wylesiania w Europie wzrosły średnio o 43 procent w latach 2016-2018 w porównaniu z okresem 2004-2015. Według autorów artykułu opublikowanego w Nature, skok ten może wynikać ze zwiększonego zainteresowania krajów Europy Północnej przejściem od produkcji petrochemicznej do tworzenia materiałów z drewna.

Jest bardzo prawdopodobne, że taka tendencja doprowadzi do nierównowagi między stopą naturalnej odbudowy lasów a szybkością ich wylesiania, co może zmniejszyć skuteczność środków łagodzących skutki globalnej zmiany klimatu w Europie. W ostatnich dziesięcioleciach bioekonomia aktywnie rozwija się w Europie, wskazując obiecująco nowy paradygmat rozwoju gospodarczego.

Jednym z głównych warunków wprowadzenia biogospodarki jest przejście od produkcji tworzyw sztucznych z produktów naftowych na tle tworzenia coraz większej liczby materiałów z drewna, które w przeciwieństwie do ropy naftowej są zasobami odnawialnymi. Obecnie pozostaje pytanie, w jaki sposób bioekonomia wpłynie na lasy europejskie w długim okresie i czy korzyści z jej wdrożenia przeważają nad potencjalnym zagrożeniem dla środowiska.

Zespół naukowców pod przewodnictwem Guido Ceccheriniego przeprowadził ocenę środowiskową i ekonomiczną pokrywy leśnej w 26 krajach Unii Europejskiej (w tym w Wielkiej Brytanii, ale nie włączył w to Cypru i Malty) za pomocą kart GFC na platformie Google Earth Engine w latach 2004 – 2018. Badacze skoncentrowali się na utracie lasów spowodowanej wylesianiem, nie uwzględniając skutków naturalnych pożarów i huraganów w analizie, aby ocenić możliwy wpływ rosnącego zainteresowania biogospodarką na stan rezerwatów przyrody.

Autorstwo: tallinn
Zdjęcie: Alois_Wonaschuetz (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.