Określono najważniejsze zagrożenia dla europejskich lasów

Opublikowano: 07.07.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 610

Obszary wylesiania w Europie wzrosły średnio o 43 procent w latach 2016-2018 w porównaniu z okresem 2004-2015. Według autorów artykułu opublikowanego w Nature, skok ten może wynikać ze zwiększonego zainteresowania krajów Europy Północnej przejściem od produkcji petrochemicznej do tworzenia materiałów z drewna.

Jest bardzo prawdopodobne, że taka tendencja doprowadzi do nierównowagi między stopą naturalnej odbudowy lasów a szybkością ich wylesiania, co może zmniejszyć skuteczność środków łagodzących skutki globalnej zmiany klimatu w Europie. W ostatnich dziesięcioleciach bioekonomia aktywnie rozwija się w Europie, wskazując obiecująco nowy paradygmat rozwoju gospodarczego.

Jednym z głównych warunków wprowadzenia biogospodarki jest przejście od produkcji tworzyw sztucznych z produktów naftowych na tle tworzenia coraz większej liczby materiałów z drewna, które w przeciwieństwie do ropy naftowej są zasobami odnawialnymi. Obecnie pozostaje pytanie, w jaki sposób bioekonomia wpłynie na lasy europejskie w długim okresie i czy korzyści z jej wdrożenia przeważają nad potencjalnym zagrożeniem dla środowiska.

Zespół naukowców pod przewodnictwem Guido Ceccheriniego przeprowadził ocenę środowiskową i ekonomiczną pokrywy leśnej w 26 krajach Unii Europejskiej (w tym w Wielkiej Brytanii, ale nie włączył w to Cypru i Malty) za pomocą kart GFC na platformie Google Earth Engine w latach 2004 – 2018. Badacze skoncentrowali się na utracie lasów spowodowanej wylesianiem, nie uwzględniając skutków naturalnych pożarów i huraganów w analizie, aby ocenić możliwy wpływ rosnącego zainteresowania biogospodarką na stan rezerwatów przyrody.

Autorstwo: tallinn
Zdjęcie: Alois_Wonaschuetz (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o