Oferują pożyczkę Ukrainie z zablokowanych rosyjskich aktywów

Opublikowano: 11.03.2024 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1719

W czasie trwającego konfliktu między Ukrainą a Rosją Wielka Brytania podjęła śmiały krok, oferując Ukrainie pożyczkę ze wszystkich zablokowanych aktywów rosyjskiego banku centralnego znajdujących się w Wielkiej Brytanii. Propozycja ta, przedstawiona przez Ministra Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii, Davida Camerona, ma na celu wykorzystanie tych aktywów jako zabezpieczenia na rzecz przyszłych reparacji dla Ukrainy po zakończeniu wojny.

Według doniesień z Ukrinformu, powołujących się na dziennik „The Guardian”, Cameron stwierdził, że wykorzystanie zablokowanych aktywów rosyjskich jako zabezpieczenia dla pożyczki lub obligacji może zapewnić wsparcie finansowe dla Ukrainy, gwarantując jednocześnie zwrot środków po zmuszeniu Rosji do wypłacenia reparacji. Ta innowacyjna strategia podkreśla zobowiązanie Wielkiej Brytanii do wsparcia Ukrainy w obliczu tego kryzysu.

Cameron podkreślił potencjalne korzyści takiego podejścia podczas dyskusji z kolegami, zaznaczając wagę jedności wśród partnerów G7 i UE. Jednakże wyraził też gotowość do działania z sojusznikami wspierającymi tę inicjatywę, jeśli nie będzie możliwe osiągnięcie szerszego porozumienia.

W odniesieniu do obaw dotyczących reputacji City of London, Cameron zapewnił, że proponowany plan obligacji nie podważy prestiżu tego finansowego centrum. Wręcz przeciwnie, stanowi on aktywne działanie w celu rozwiązania konsekwencji humanitarnych i finansowych konfliktu.

Wartość zablokowanych aktywów jest znacząca, zgodnie z szacunkami UE wynosi ona około 260 miliardów euro zdeponowanych w różnych jurysdykcjach, w postaci papierów wartościowych i gotówki. Ta ogromna suma podkreśla potencjalną siłę nacisku, jaką można wywrzeć, dążąc do otrzymania reparacji od Rosji.

Penny Pritzker, Specjalna Przedstawicielka Stanów Zjednoczonych ds. Odbudowy Gospodarczej Ukrainy, podkreśliła konieczność podejmowania decyzji kolektywnie przez kraje posiadające zablokowane rosyjskie fundusze. Zaznaczyła, że proces zajęcia tych aktywów będzie wymagał czasu i koordynacji międzynarodowych interesariuszy.

Tymczasem Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) śledzi dyskusje dotyczące konfiskaty rosyjskich aktywów. Choć uznaje on suwerenne prawo każdego kraju do podejmowania decyzji w sprawie zablokowanych funduszy znajdujących się w jego jurysdykcji, MFW analizuje potencjalne konsekwencje dla międzynarodowego systemu finansowego.

Autorstwo: DA
Źródło: Brytol.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. rozrabiaka 11.03.2024 13:55

    Polska zostanie żyrantem tej pożyczki?

  2. replikant3d 11.03.2024 17:02

    jak zwykle angole najpierw kogoś okradają, a potem z tej ukradzionej sumy ,,pożyczają,, komuś. Przecież takie działanie kwalifikuje się do miedzynarodowego trybunału karnego….a tak, zapomniałem są przecież ,,świete krowy,,których prawo nie dotyczy…i wolno im wszystko…Zobaczymy jednak jak będą ,,kwiczeć,, jak Rosja w końcu oskarży ich o bezprawną kradzież

  3. pikpok 11.03.2024 17:21

    @replikant3d, czy City of London jest angoli? To państwo w państwie, a pozatym to składka na nową “Ukraine”.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.