Odkryto kwazar zabijający galaktyki

Opublikowano: 05.02.2024 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1775

Astronomowie odkryli odległy kwazar, który niszczy galaktykę, powstrzymując powstawanie w niej nowych gwiazd. O odkryciu doniesiono w artykule opublikowanym w „The Astrophysical Journal”.

Naukowcy przeprowadzili obserwacje za pomocą radioteleskopu Atacama Large Millimeter Array (ALMA) w Chile i zidentyfikowali pierwsze dowody na zahamowanie powstawania gwiazd w galaktyce spowodowane wypływem gazu molekularnego do przestrzeni międzygalaktycznej pod wpływem kwazara. Kwazar to niezwykle jasne, aktywne jądro galaktyczne zasilane aktywnością supermasywnej czarnej dziury w jej centrum. Gaz molekularny jest paliwem do powstawania nowych gwiazd.

Kwazar J2054-0005 ma przesunięcie ku czerwieni wynoszące z=6,04, co odpowiada wewnętrznej odległości 27,5 miliarda lat świetlnych i czasowi podróży wiązki światła wynoszącemu 12,7 miliarda lat (wartości te nie są sobie równe ze względu na trwającą ekspansję Wszechświata). Jednakże ten kwazar jest jednym z najjaśniejszych ze wszystkich tego typu obiektów znalezionych we wczesnym Wszechświecie, co czyni go odpowiednim kandydatem do badań.

W promieniowaniu kwazaru wykryto linie absorpcyjne o długości fali 119 mikrometrów, związane z obecnością cząsteczek OH. Przesunięcie linii w kierunku krótszych fal (przesunięcie na niebiesko) wskazuje średnią prędkość przepływu 670 kilometrów na sekundę. Tempo wypływu masy jest porównywalne z tempem powstawania gwiazd, co wskazuje na szybki zanik procesów gwiazdotwórczych w skali 100 milionów lat. Szacuje się, że 50 procent gazu cząsteczkowego galaktyki może przedostać się do ośrodka międzygalaktycznego.

Prace teoretyczne przewidują, że wypływy gazu molekularnego z aktywnych supermasywnych czarnych dziur w kwazarach odgrywają ważną rolę w powstawaniu i ewolucji galaktyk we wczesnym wszechświecie.

Źródło: InneMedium.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.