Nurty muzyczne niepoprawne politycznie

Opublikowano: 23.07.2023 | Kategorie: Kultura i sport, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 1662

​​Z ostatnią dekadą XX wieku zmniejszyło się powszechne zainteresowanie kulturą. Wszyscy w pogoni za pieniądzem poprzestali na ofercie radiowo-telewizyjnej.

Młodych nęciły wielkie koncerty na stadionach. Przebrzmiałe gwiazdy zagranicznej muzyki pop i rocka żerując na sentymencie średniego pokolenia, zjeżdżały tłumnie, by z playbacku pokiwać rytmicznie publicznością za ciężkie pieniądze, przypominając hity z młodych lat. Gasnące teatry ustępowały komercji, drwiąc z klasyki. Młode pokolenie o stłumionych transformacją aspiracjach, odziane jakby za moment miało stanąć w blokach startowych jakiejś bieżni, zapatrzyło się na MTV. Stąd gruntowano styl: recytowane nieskładnie, raczej śpiesznie, sylaby układające się najwyżej w przejaw niezadowolenia, okraszone potoczystym bluzgiem w roli znaków przestankowych. Gimnastyka ciała przed mikrofonem dopełniała prezentacji dziełka jakiegoś krzykliwie anonsowanego wykonawcy kąśliwie nazywanego „śnieżynką”. Nazwany DJ-em, to obowiązkowo z efektem jeżdżenia igłą szafirową po płycie jak paznokciem po szkle. Skojarzenie tego nurtu z górą śmieci na wysypisku byłoby nagrodą, że z czymkolwiek można to porównać.

Nie ustając w doszukiwaniu się wartości, zróbmy analogię do realiów. Można rzec to muzyka z charakterem, a ten ma wiele odmian.

Zdobywając się na optimum cierpliwego wysiłku w poszukiwaniu treści buczącej rytmem muzyki, przez długi czas uczeni byliśmy nowych pojęć przenikających w język naszych dzieciaków. Było w nich o seksie, gangsterce, dilerce, wolności, zabawie bez końca, czasem o zagubieniu, bo „nikomu nie chcę się nic”. Ukoronowaniem czapka z daszkiem na wspak – to rap.

Jak plus z minusem, ciepło z zimnem temu nurtowi nareszcie odpowiedział jego biegun – country. Jazgot, jaki zelektryzował internet, dorównał na rynku amerykańskim niczym powtórka zdarzenia nowojorskiego 9/11. Sprawcą – video Jasona Aldean’a „Try That in a Small Town” („Tylko spróbuj tego w miasteczku”).

Tekst nawiązuje do zamieszek, grabieży, rozbojów i podpaleń wszczynanych w dużych miastach przez nieokiełznanych zwolenników łatwego życia. Jest on muzyczną odpowiedzią na patologię sterowaną przez władzę, a że w stylu country – taki gust.

Miejsce nagrania – przed budynkiem sądu miasteczka Columbia w stanie Tennesee, kojarzone z ulicznymi zamieszkami po wyrokach, kwestionowanych przez roszczeniowych uliczników i barwnych postaci.

Ideologicznie sterowane BLM zażądało w ramach swojej równości skasowania wideoklipu. Jason Aldean już zripostował na festiwalu muzyki country. Wierny wybranemu stylowi od 20 lat nie zamierza upodobnić się do innych. Kto ciekaw posłucha, a może i zerknie na poniższe fragmenty tekst przełożone naprędce, bo on znaczy nieco więcej.

Tylko spróbuj tego w miasteczku

Cwaniaku, potrącasz kogoś, żeby padł na chodnik
Rąbniesz staruszce furę na czerwonym
Wyciągasz spluwę na właściciela w monopolowym
Myślisz – jak fajnie bywać takim głupkiem
Ubliżać glinie, pluć mu prosto w twarz
Podeptać flagę, albo jeszcze spalić
Jasne, ale jestem twardziel

Spróbuj zrobić to w miasteczku
Przekonasz się, gdzie zajdziesz tym sposobem
Bo my tu dbamy o swoich co są wokół
Jak się zapędzisz, przekroczysz granicę, to nie na długo
Chcesz się przekonać, oj nie, radzę ci
Nie próbuj chłopie tego w małym mieście

Mam broń, przez dziadka darowaną mi
Ludzie tu mówią, że jak się kiedyś zbiorą
Na takie nic, co lata w całym mieście, to powodzenia
Nie próbuj tego jednak w małym mieście

Przekonasz się gdzie zajdziesz tym sposobem
Bo tu o swego każdy zawsze dba
Jak przeholujesz, naruszysz tę granicę,
Szybko przekonasz się, że dobrze radzę ci
Nie próbuj tylko tego w małym mieście

Pełnym chłopaków dobrze wychowanych
Szukasz zaczepki do zwyczajnej draki
Nie radzę byś próbował w małym mieście
Nie radzę byś próbował w małym mieście
Nie radzę byś próbował w małym mieście

Przekonasz się, jak krótka to jest droga
Tu swój o swego zawsze umie dbać
Przekroczysz tylko trochę tę granicę, a pożałujesz
Nie radzę więc ci nigdy tego robić
Nie próbuj tego robić w małym mieście
Nie próbuj tego robić w małym mieście
Ooch – ooch
Nie próbuj tego robić w małym mieście

Autorstwo i tłumaczenie: Jola
Na podstawie: YouTube.com
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. replikant3d 23.07.2023 10:01

    Juz kiedyś napisałem czym jest współczesna ,,kultura,, Nieważne że prymitywny chłam. Ważne by kasa leciała…wszystko w temacie.

  2. MasaKalambura 23.07.2023 10:28

    Jako komentarz niech posłuży fragment filmu “zakazane piosenki” od końcówki 26 do 28 minuty
    https://www.cda.pl/video/9526101b0

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.