Nowe poważne zagrożenie dla Morza Bałtyckiego

Opublikowano: 28.11.2017 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 719

Instytut Zasobów Naturalnych opracowuje nowe sposoby zwalczania Alexandrium ostenfeldii, toksycznego organizmu, który obecnie kwitnie w Bałtyku z powodu zmian klimatycznych.

Nowy toksyczny organizm stanowi rosnące zagrożenie dla środowiska w Morzu Bałtyckim. Ustalenia takie wynikają z raportu opracowanego przez fiński Narodowy Instytut Badań (Luke). Algi Alexandrium ostenfeldii, zwane po fińsku nieco poetycko merituli (ogień morski), świecą na niebiesko, wywołując efekt mlecznego morza. Alexandrium stanowi zagrożenie dla życia zwierząt, jak również dla zdrowia ludzkiego.

„Na całym świecie te świecące wodorosty powodowały śmierć ptaków i ssaków morskich, a nawet ludzi” – tłumaczy badaczka Anniina Le Tortorec. „Obecnie lepiej znamy zagrożenia związane z tym zjawiskiem”.

Algi wydzielają saksytocynę, czyli neurotoksynę widniejącą na międzynarodowej liście substancji zakazanych jako broń chemiczna. Nawet w niewielkich ilościach substancja wywołuje drętwienie skóry, a w najgorszych przypadkach może spowodować paraliż lub śmierć. Pierwsze odnotowane przypadki Alexandrium dinoflagellate w Finlandii pochodzą z lat siedemdziesiątych. Okazuje się jednak, że populacje świecących wodorostów mają się doskonale w wielu miejscach Bałtyku.

„Alexandrium lubi ciepło” – tłumaczy Le Tortorec. „Klimat się ociepla, a nadmiar substancji odżywczych gromadzi się w morzu, co prowadzi do rozprzestrzeniania się glonów”.

Algi algalrium szybko w rywalizacji stają się zagrożeniem dla rodzimych zakwitów, które i tak co roku niszczą nadbałtyckie plaże. Niebiesko-zielone bakterie stanowią ogromne zagrożenie – ostrzega Fiński Instytut Środowiska. Naukowcy Luke’a spędzili około dziesięciu lat na mapowaniu obecności fosforyzującego chwastu na obszarach morskich Wysp Alandzkich, Tammisaari i Naantali.

Teza Le Tortoreca z Uniwersytetu w Helsinkach to krok w kierunku wczesnego wykrywania szkodliwych rozkwitów. Automatyczne systemy pomiarowe mogą odbierać światło emitowane przez wodorosty, które zmienia się w zależności od jego cyklu życia. Fosforescencja ma tendencję do występowania późnym latem i wczesną jesienią.

„Obecnie jesteśmy w stanie wykryć aktywność Alexandrium około dwa tygodnie przed szczytem sezonu wzrostu” – mówi Le Tortorec. „Im szybciej zagrożenia będą identyfikowane, tym lepiej będziemy minimalizować ryzyka”.

Fiński Instytut Ochrony Środowiska wzywa żeglarzy lub mieszkańców wybrzeży, aby informowali o wszystkich obserwacjach kumulacji rozkwitu alg w morzu. Raporty pomogą badaczom określić zakres rozprzestrzeniania się glonów w Bałtyku.

Autorstwo: tallinn
Na podstawie: Yle.fi
Zdjęcie: Maurycy Hawranek
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Balcer 28.11.2017 20:06

    A dlaczego tych glonów nie ma w cieplejszych morzach niż Bałtyk, np. w okolicach Francji? Przecież taki flon może przyczepić się do płynącego statku i na gapę dopłynąć do Morza Śródziemnego.

  2. MasaKalambura 29.11.2017 01:58

    Ta. Zupełnie nowe. Gazy bojowe w Bałtyku. Piryd z alg jedzących iperyt.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.