Niezauważalni pracownicy

Opublikowano: 28.06.2023 | Kategorie: Edukacja, Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2245

Jesteśmy niezauważalni – mówią pracownicy warszawskich szkół specjalnych i zaznaczają, że obecnie ich pensje są niższe od płacy minimalnej. Zrzeszeni w Międzyzakładowej Komisji Personelu Niepedagogicznego OZZ Inicjatywa Pracownicza rozpoczęli spór zbiorowy w stołecznych szkołach i szykują pikietę przed Biurem Edukacji urzędu miasta.

2950 zł brutto – tyle wynosi przeciętna podstawa wynagrodzenia niepedagogicznych pracowników szkół specjalnych w Warszawie. To osoby zatrudnione jako pomoc nauczyciela, woźne, kucharki, dozorcy, intendentki. Bez nich funkcjonowanie stołecznych szkół dla dzieci z zaburzeniami byłoby niemożliwe. Żeby ich pensje dorównały płacy minimalnej, na bieżąco wprowadzane są specjalne premie motywacyjne, które z motywacją nie mają wiele wspólnego.

Pracownicy podkreślają, że mają dość takiego traktowania przez dyrekcje szkół i władze miasta. Zrzeszeni w Warszawskiej Międzyzakładowej Komisji Personelu Niepedagogicznego Inicjatywy Pracowniczej 29 maja br. wysunęli cztery postulaty.

Osoby zatrudnione w szkołach specjalnych domagają się zwiększenia ich wynagrodzenia zasadniczego do 4000 zł brutto, wprowadzenia 20-procentowego dodatku za pracę w szczególnie uciążliwych warunkach, corocznej waloryzacji pensji powiązanej ze wzrostem płacy minimalnej oraz utrzymania dotychczasowych dodatków za wysługę lat.

„Od dwóch lat staraliśmy się o podwyżki, pisaliśmy pisma wszędzie, do różnych instytucji, bez skutku. Jesteśmy niezauważalni. Gdyby zrobić ankietę i zapytać ludzi o to, kto pracuje w szkole, większość odpowiedziałaby »tylko nauczyciele«” – mówi Urszula ze Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 177.

Pracownicy niepedagogiczni zaznaczają przy tym, że „nie idą na wojnę z nauczycielami”. „Wręcz przeciwnie, w wielu szkołach współpracujemy. Nauczyciele doceniają naszą pracę, bez nas nie mogliby wyjść do ubikacji w trakcie lekcji. Chcielibyśmy mieć takie same dodatki za pracę w trudnych warunkach, bo pracujemy w dokładnie takich samych warunkach, tylko w dwukrotnie większym wymiarze” – zaznacza Kamil z Zespołu Szkół Specjalnych nr 89. Pracowników niepedagogicznych nie obowiązują zapisy Karty Nauczyciela. Pracują 40 godzin w tygodniu i mają w ciągu dnia jedną 15-minutową przerwę. Do ich międzyzakładowej komisji zrzeszonej w OZZ Inicjatywa Pracownicza należy ok. 60 osób pracujących w sześciu warszawskich szkołach specjalnych.

15 czerwca minął termin na spełnienie ww. postulatów, jakie komisja przekazała dyrekcjom pismem pod koniec maja. Oznacza to, że w 6 warszawskich szkołach specjalnych rozpoczął się spór zbiorowy, w ramach którego odbędą się w najbliższym czasie rokowania i mediacje. Jeśli nie uda się dojść do porozumienia, spór może zakończyć się strajkiem.

Związkowcy podkreślają, że prawdziwym adresatem ich żądań jest miasto, którego Biuro Edukacji sprawuje nadzór nad szkołami i wyznacza budżety dla ich dyrekcji. »Żaden dyrektor sam się nie chce wychylić i o nas zawalczyć, bo nie mają po co. W jednej ze szkół dyrektorka powiedziała nam wprost „jeśli chcecie walczyć, to piszcie do góry, nie do mnie«” – wyjaśnia Kamil z Zespołu Szkół Specjalnych nr 89.

Autorstwo: OZZ Inicjatywa Pracownicza
Źródło: Trybuna.info


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.