Niewielki wzrost płacy minimalnej w 2018 roku

Opublikowano: 08.06.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 432

Rząd Beaty Szydło ogłosił podniesienie płacy minimalnej od 1 stycznia 2018 roku. Wzrost najniższej płacy będzie jednak niewielki, ponieważ kwota wzrośnie z 2 tysięcy złotych do 2080 złotych brutto, natomiast minimalna stawka godzinowa wyniesie 13,50 złotego zamiast dotychczasowych 13 złotych brutto. To więcej niż wzrosty proponowane przez organizacje pracodawców, ale mniej niż domagały się związki zawodowe.

Konsultacje dotyczące kolejnego podniesienia minimalnego wynagrodzenia trwały od kilku tygodni, a w połowie maja szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk zapowiadał, że podwyżka będzie wyższa od prognozowanych założeń inflacyjnych. Ostatecznie minimalne wynagrodzenie wzrośnie z 2 tys. złotych do 2080 zł brutto, a najniższa stawka godzinowa z 13 do 13,50 złotych brutto. Rząd w komunikacie podkreślił, że wzrost najniższej pensji jest adekwatny do stopnia wzrostu gospodarczego i produktywności pracy.

Zapowiadany wzrost jest rozbieżny z dotychczasowymi propozycjami uczestników Rady Dialogu Społecznego. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chciało bowiem podwyżki do 2,1 tys. zł brutto, związki zawodowe domagały się ok. 2,2 tys. zł, natomiast pracodawcy jedynie wzrostu o ustawowy wskaźnik do 2050 zł brutto.

Na podstawie: Forsal.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.