Niespodziewana wizyta tureckiego ministra obrony w Libii

Opublikowano: 28.12.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1011

Turcja ostrzegła gen. Haftara przed atakiem na jej siły w Libii. Minister obrony Turcji Hulusi Akar odwiedził w sobotę Libię, ostrzegając, że Turcja zemści się za każdy atak.

Minister obrony Turcji powiedział, że jakikolwiek atak ze strony sił dowódcy wojskowego Khalify Haftara, na jej personel w tym kraju spotka się ze zdecydowaną odpowiedzią. „Zbrodniarz wojenny, morderca Haftar i jego zwolennicy muszą wiedzieć, że będą postrzegani jako cel w przypadku jakiegokolwiek ataku na siły tureckie” – powiedział w sobotę Hulusi Akar w przemówieniu do tureckich jednostek w Trypolisie

Jego komentarz pojawił się kilka dni po tym, jak Haftar zapowiedział, że jego samozwańcza Libijska Armia Narodowa (LNA) „przygotuje się do wypędzenia okupanta”, odnosząc się do tureckich żołnierzy działających na rzecz uznanego przez ONZ rządu Libii, Government of National Accord (GNA). „Jeśli zrobią taki krok, nie będą w stanie znaleźć żadnego miejsca, do którego mogliby uciec” – powiedział Akar, odnosząc się do sił Haftara.

Wsparcie Turcji dla GNA na początku tego roku pomogło odeprzeć 14-miesięczną ofensywę Haftara na stolicę, którego siły wspierane są przez Rosję, Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Przewagę obie strony upatrują w użyciu nowoczesnych dronów Haftar chińskich, GNA tureckich. W październiku obie strony zawarły porozumienie o zawieszeniu broni, przygotowując grunt pod wybory pod koniec przyszłego roku.

W sobotę Akar złożył nieplanowaną wizytę w Trypolisie, gdzie omówił współpracę wojskową między Ankarą a GNA. W swoim czwartkowym przemówieniu Haftar powiedział tymczasem, że „nie będzie pokoju w obecności kolonizatora na naszej ziemi”.

Opracowanie: Andrzej Kumor
Na podstawie: Al-Jazeera
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.