Niepotrzebne dolary

Opublikowano: 08.09.2018 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 1760

Agresywna polityka handlowa Trumpa i bezprecedensowy dług publiczny powodują, że amerykański dolar traci atrakcyjność jako waluta do rozliczania się w handlu międzynarodowym.

O nieuchronnej dedolaryzacji światowej gospodarki mówią również analitycy bankowi i ekonomiści. Jak w najbliższym czasie zmieni się globalny system finansowy i co w związku z tym stracą USA?

Podwójny cios

Główną przyczyną nagłej aktywizacji dyskusji na temat perspektyw dolara jako międzynarodowej waluty rezerwowej są Chiny, które zadały podwójny cios w pozycję amerykańskiej waluty.

Po pierwsze na Szanghajskiej Międzynarodowej Giełdzie Energetycznej ruszył handel kontraktami terminowymi na ropę naftową rozliczanymi w juanach. Pomimo sceptycyzmu wielu analityków w ciągu zaledwie pół roku udział transakcji rozliczanych w juanach wyniósł 10%.

We wrześniu klienci otrzymają pierwsze 600 tys. baryłek ropy naftowej kupionych za juany. Eksperci nie wątpią, że zainteresowanie handlowców zakupem czarnego złota za chińską walutę jedynie wzrośnie.

“Będzie to jedna z najbardziej znaczących zmian w użytku dolara USA w skali globalnej” — podkreśla sprawozdawca gospodarczy Rory Hall na portalu The Daily Coin. “Pierwsze kontrakty terminowe na ropę naftową zrealizowane bez udziału dolara są w stanie mocno wpłynąć na handel międzynarodowy. Natomiast zacieśnianie kontaktów gospodarczych Chin i Rosji jeszcze bardziej naraża na niebezpieczeństwo System Rezerwy Federalnej i status dolara jako waluty rezerwowej”.

Hall podkreśla, że jeśli liczba kontraktów terminowych w juanach będzie rosnąć w obecnym tempie, dolar ma niezbyt optymistyczne perspektywy.

Drugi chiński cios zaskoczył większość obserwatorów. Analitycy z Goldman Sachs odkryli, że w ostatnich miesiącach gwałtownie przyspieszył się przepływ zagranicznych inwestycji z amerykańskich obligacji państwowych do chińskich papierów wartościowych nominowanych w juanach.

Ta tendencja przybierze na sile, ponieważ Rada Państwowa ChRL postanowiła wprowadzić ulgi podatkowe dla nabywców obligacji państwowych.

Według ocen Goldman Sachs przez najbliższe pięć lat zagraniczni inwestorzy zainwestują w chińskie papiery wartościowe ponad bilion dolarów i prawie jedną trzecią tej kwoty wycofają z obligacji państwowych USA.

Nie tylko Chiny

Alternatywy dla amerykańskiej waluty szukają prawie wszystkie państwa objęte sankcjami USA. W tym tygodniu Iran i Irak wykluczyły dolar z rozliczeń w dwustronnym handlu. „Przestawimy się na irański rial, euro i iracki dinar” — wyjaśnił przewodniczący Irańsko-Irackiej Izby Handlowej Yahya Al-Eshaq.

Wcześniej Teheran poinformował, że będzie sprzedawać ropę naftową do Europy nie za dolary, tylko za euro. „USA dla własnej korzyści zawieszają obsługiwanie operacji bankowych w dolarach” — podkreślił na antenie Pierwszego Kanału. “Przy czym dolar staje się narzędziem presji nie tylko na przeciwników geopolitycznych USA, ale również na sojuszników”.

Przywódca rosyjskiego MSZ podkreślił, że Amerykanie zawsze uważali swoją walutę za najważniejszą i wykorzystują dolar do manipulowania państwami, które popadły w niełaskę. “Brutalne nadużycia osłabiają rolę dolara jako waluty międzynarodowej” — ostrzegł Siergiej Ławrow.

Wcześniej minister przemysłu i handlu Denis Manturow poinformował w wywiadzie dla agencji Rossiya Segodnya, że rosyjscy producenci samochodowi przestawiają się na rozliczenia z Turcją za dostawy części samochodowych w walutach narodowych — takie plany anonsował szereg firm.

Główną przeszkodą w dedolaryzacji jest niestabilność kursów walutowych. Dewaluacja walut państw rozwijających się, w tym Iranu, Turcji, Rosji wobec dolara i euro tylko w ostatnim miesiącu liczy się w dwucyfrowych liczbach (w procentach). Dlatego bez radykalnej zmiany polityki narodowych banków centralnych nie ma mowy o całkowitej rezygnacji z dolara.

Zbędne dolary

Zdaniem ekspertów nawet częściowa rezygnacja z amerykańskiej waluty w międzynarodowych rozliczeniach grozi gospodarce USA ogromnymi problemami.

„Zmniejszenie użycia dolara na świecie o 30-40% lub nawet mniej będzie nie do przełknięcia” – ostrzega Rory Hall. “”Zbędne” dolary wrócą do gospodarki USA i przyspieszą inflację, co odstraszy inwestorów”.

W artykule Project Syndicate laureat Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych Jeffrey Sachs wyjaśnia, że obecny status waluty narodowej jako światowej rezerwowej zapewnia USA trzy ważne korzyści gospodarcze. Po pierwsze, jest to możliwość zaciągania pożyczek za granicą w dolarach.

Jeśli rząd pożycza w walucie zagranicznej, wiąże się to z ryzykiem bankructwa, ale pożyczanie we własnej walucie sprowadza to ryzyko do minimum — pisze Sachs. — W ogólnym zarysie międzynarodowy status dolara pozwala Departamentowi Skarbu USA na przyciąganie środków na rynku z większą płynnością i mniejszymi stopami procentowymi”.

Druga zaleta wiąże się z biznesem finansowym: USA dobrze zarabiają na świadczeniu usług bankowych pozostałemu światu. Trzecia zaleta dotyczy regulacji i kontroli: bezpośrednio bądź pośrednio USA obecnie zarządzają najważniejszymi międzynarodowymi systemami rozliczeń pieniężnych.

“Złe rządy Trumpa przybliżają koniec epoki dominacji dolara” — uważa laureat Nagrody Nobla. “Inne państwa z Chinami i UE na czele teraz będą aktywnie szukać sposobów uchylenia się od sankcji USA, przede wszystkim poprzez omijanie dolarowego systemu płatniczego.”

W rezultacie Biały Dom zostanie pozbawiony wszystkich wymienionych powyżej korzyści i zostanie sam na sam z gigantycznym długiem państwowym i deficytem budżetu. „Na razie liderzy biznesowi USA popierają Trumpa, który ucieszył ich obniżeniem podatków korporacyjnych i deregulacją. Ale już za kilka lat jego nieodpowiedzialne decyzje dot. handlu zagranicznego i sankcji radykalnie osłabią gospodarkę kraju i rolę dolara w finansach światowych” — podsumowuje Sachs.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w ubiegły poniedziałek oznajmił, że „przywiązanie handlu międzynarodowego do dolara zamienia się w poważny problem” oraz wezwał do rezygnacji z amerykańskiej waluty w rozliczeniach w handlu zagranicznym.

Powiedział o tym także minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

Autorstwo: Maksim Rubczenko
Zdjęcie: JESHOOTS (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. emigrant001 08.09.2018 18:08

    Aby zdetronizować dolara potrzeba niezwykłego zjednoczenia krajów objętych sankcjami w porozumieniu z UE. USA to nadal silny kraj ale jak zniknie petrodolar to przestaną napadać inne kraje bo nie będą mieli za co. Później dług inflacja i po mocarstwie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.