Na Syberii znaleziono tajemniczy starożytny lud

Opublikowano: 19.01.2023 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2895

Naukowcy odkryli tajemniczych starożytnych ludzi z Ałtaju. Nie jest to plemię zagubione w górach, są to ludzie zagubieni w stuleciach — a raczej w tysiącleciach. I znaleziono ich tylko dzięki analizie DNA. Wyniki badań przeprowadzonych przez genetyków z Instytutu Maxa Plancka i Uniwersytetu w Tybindze (Niemcy), Narodowego Uniwersytetu Korei Południowej i Uniwersytetu Fudan (ChRL) zostały właśnie opublikowane w czasopiśmie „Current Biology”.

Główne role odgrywa 10 osób, które żyły w Ałtaju 7500 lat temu. A dokładniej ich szczątki. Okazało się, że są to przedstawiciele cywilizacji wciąż nieznanej nauce różniącej się od prymitywnych ludzi epoki kamienia. Mieszkali na Ałtaju, gdzie zbiegają się dzisiejsze granice Rosji, Kazachstanu, Chin i Mongolii. A w czasach starożytnych wszystko było jeszcze bardziej interesujące i różnorodne.

Zdaniem niemieckich specjalistów pomieszały się tam różne grupy Syberyjczyków z ostatniej epoki lodowcowej. Wydaje się, że ludzie w tamtych czasach łatwo przemieszczali się na duże odległości i mieli wspólne dzieci z nowymi znajomymi z odległych krain. Genetycznych krewnych starożytnych ludzi z Ałtaju można znaleźć wśród prymitywnych mieszkańców Bajkału i obecnego Dalekiego Wschodu, wśród przedstawicieli archeologicznej kultury Okunew, a także wśród mumii Tarim znalezionych w Ujgurskim Regionie Autonomiczny Xinjiang w Chinach, a nawet wśród starożytnych mieszkańców Japonii.

Być może główna sensacja tego badania DNA jest taka, że przez Cieśninę Beringa ludzie w starożytności nie tylko przenosili się z Azji do Ameryki, ale także podróżowali tam i z powrotem. Przypominamy, że Cieśnina Beringa oddziela Czukotkę i Alaskę, czyli Azję i Amerykę Północną.

Były to czasy, kiedy poziom Oceanu Światowego był niższy niż obecnie, a między kontynentami tworzył się przesmyk. A z Czukotki ludzie przenieśli się do Ameryki. A więc — okazuje się, że nastąpił odwrotny przepływ DNA, a co za tym idzie ludzi, z Ameryki do Azji. Od co najmniej 5000 lat miało miejsce kilka fal migracji. Najpierw z Syberii do Ameryki, a potem z powrotem.

Zdjęcie: Natalia_Kollegova (CC0)
Źródło: InneMedium.pl

12

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.