Naukowcy opracowali lekarstwo przedłużające życie

Opublikowano: 19.11.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2551

Międzynarodowy zespół uczonych ze Szwecji i Włoch opracował potencjalne lekarstwo na progerię. Terapia może także przedłużać młodość zdrowych ludzi – czytamy w informacji portalu „EurekAlert!”.

Progeria to bardzo rzadka choroba genetyczna spowodowana mutacją genu kodującego białko LMNA. Lamina A bierze udział w formowaniu błony jądrowej i opakowywaniu DNA wewnątrz jądra komórkowego. Wada genetyczna prowadzi do nagromadzenia uszkodzeń w genomie i naruszeniu podziału (replikacji) komórki. W efekcie u pacjenta pojawiają się oznaki przedwczesnego starzenia się organizmu, a śmierć następuje średnio w wieku 13 lat – czytamy na stronie „EurekAlert!”.

W czasie badania naukowcy wykorzystali próbki komórek pobrane od dzieci z progerią. Okazało się, że do choroby dochodzi w wyniku naruszenia funkcji telomerów, które znajdują się na końcu chromosomów i zabezpieczają DNA przed uszkodzeniem podczas kopiowania. Dochodzi ponadto do nagromadzenia telomerowych niekodujących RNA, które uczestniczą w procesie patologicznym. Uczeni dokonali syntezy antysensownych oligonukleotydów – krótkich łańcuchów nukleotydów, które przyłączają się do molekuł RNA i tłumią ich aktywność. Inhibacja telomerowych niekodujących RNA pozwoliła komórkom na normalny podział. U myszy, które cierpiały na odpowiednik progerii, terapia antysensowna pozwoliła zwiększyć zarówno maksymalną (do 44%), jak i średnią (do 24%) długość życia.

To zdaniem naukowców obiecujące wyniki badań. W przyszłości takie podejście poprawi stan zdrowia pacjentów i wydłuży im życie.

Na podstawie: EurekAlert.org
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Dandi1981 19.11.2019 11:27

    Dzieciak wyglada jak by obcy stwozyl go z ziemianka temu priblem z dna

  2. Szwęda 19.11.2019 17:39

    Dlaczego cholera nie ma choroby (mutacji) polegającej na wydłużonym życiu, tak przykładowo ze 200 lat!

  3. realista 19.11.2019 17:54

    przypadek, I guess… .. .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.