Merkel u Putina nazwała Nord Stream „projektem europejskim”

Opublikowano: 21.08.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1095

Niemiecka kanclerz Angela Merkel po raz ostatni odwiedziła w tej roli rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. W trakcie spotkania w Moskwie oboje omawiali szereg różnych tematów, w tym kontrowersyjną budowę gazociągu Nord Stream 2. Merkel przy tej okazji nazwała tę inwestycję „projektem europejskim”, nie zaś jedynie dwustronną inicjatywą niemiecko-rosyjską.

W przyszłym miesiącu w Niemczech odbędą się wybory parlamentarne. Merkel już trzy lata temu zapowiedziała, że nie weźmie w nich udziału i nie będzie ubiegać się o żadne stanowisko polityczne. Tym samym odbyła dzisiaj swoje ostatnie oficjalne spotkanie z Putinem w roli niemieckiego kanclerza. Warto podkreślić, że Merkel pierwszy raz jako szefowa rządu odwiedziła Rosję w 2005 roku.

Merkel i Putin poruszyli wczoraj szereg tematów dotyczących relacji dwustronnych. Część z nich była mocno kontrowersyjna, biorąc zwłaszcza pod uwagę fakt, że rozmowy odbywały się w pierwszą rocznicę otrucia lidera rosyjskiej opozycji, Aleksieja Nawalnego. W tej sprawie Berlin nie zmienia swojego oficjalnego stanowiska, dlatego zamierza naciskać na Moskwę w sprawie uwolnienia aktywisty z więzienia.

Pozostałe kwestie nie wydawały się jednak mocno różnić obu państw. Merkel chciała między innymi, aby Rosja była swoistym pośrednikiem w rozmowach z afgańskim Talibanem. Poprosiła bowiem stronę rosyjską o poruszenie z talibami tematu możliwości spokojnej ewakuacji afgańskich współpracowników państw zachodnich z Kabulu. Jednocześnie wyraziła ona frustrację z powodu sytuacji w Afganistanie. Sam Putin stwierdził, że naruszanie Afganistanowi innych wartości jest bezproduktywne, o czym w przeszłości przekonali się sami Rosjanie.

Nie zabrakło także tematyki gazociągu Nord Stream 2. Merkel broniąc tej inwestycji stwierdziła, że nie jest to jedynie projekt rosyjsko-niemiecki, ale „projekt europejski”, bo uczestniczą w nim również przedsiębiorstwa z innych państw unijnych. Putin zauważył natomiast faktyczny koniec inwestycji, ponieważ pozostało do ukończenia już jedynie 15 km rurociągu budowanego na dnie Morza Bałtyckiego.

Na podstawie: Ria.ru, Welt.de
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.