Media ignorują skutki zdrowotne użycia zubożonego uranu

Opublikowano: 30.03.2023 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 3320

Ukraińska telewizja w kanale anglojęzycznym pokazała 23 marca 2023 toku film opatrzony wstępem tej treści: „Pociski ze zubożonym uranem dla czołgów Challenger-2; przygotowane dostawy z Brytanii i USA. Zastępca sekretarza obrony Brytanii Anabelle Goldie zakomunikowała o gotowości do wysłania na Ukrainę pocisków przeciwczołgowych ze zubożonym uranem do wykorzystania przez artylerię w czołgach Challenger-2. Rosjanom powiedziano natychmiast, że taka broń kwalifikowana jest jako zawierająca składnik nuklearny, mimo że taka amunicja nie jest ani chemiczna, ani nuklearna, a jej użycie nie jest zakazane w świetle porozumień międzynarodowych. Jednocześnie, sama Rosja po przejęciu kontroli nad elektrownią atomową w Zaporożu rozmieściła na tym terenie broń i szantażuje świat eskalacją nuklearną”.

Narrator w materiale wideo cytuje wypowiedź Anabelle Goldie – przedstawicielki brytyjskiego rządu. „Przekazując Ukrainie czołgi Challenger 2, zapewnimy równocześnie amunicję, w tym pociski ze zubożonym uranem. Takie pociski są niezwykle skuteczne we współczesnej bitwie czołgów i pojazdów opancerzonych” – powiedziała podsekretarz Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii.

Amerykańska agencja AP News, broniąc zasadności brytyjskiej decyzji, przypisuje rosyjskim mediom histerię związaną z nuklearnym działaniem broni. Zdaniem agencji i cytowanego przez nią eksperta Edwarda Geista „pociski zawierają nieznaczną ilość substancji radioaktywnych, lecz nie wywołują reakcji nuklearnej”.

John Kirby z Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA zapewnił na konferencji prasowej, że wspomniane pociski są w użyciu od dekad, a Rosji zależy, by nie stracić własnych czołgów. Dodaje: „Jak nie chcą ich stracić, to niech wracają za swoją granicę. Takie mam zalecenie, jeśli zależy im na czołgach”.

Komentator filmowy kanału UATV zapewnia, że nie istnieją żadne umowy zabraniające wykorzystywania pocisków ze zubożonym uranem, gdyż jest on po prostu dużo skuteczniejszy w przebijaniu powłoki czołgu. Poza tym wykorzystywany jest w celach pokojowych w lotnictwie. Rosja dawniej produkowała tego rodzaju pociski, ale zaniechała masowej produkcji.

Dla Rosjan dostawy tego typu pocisków otwierają możliwość eskalacji konfliktu nuklearnego, o czym mówi rosyjski przedstawiciel MSZ – Sergiej Ławrow.

Brytyjskie MSZ skomentowało treść rosyjskich komentarzy jako manipulację. Podtrzymana została amerykańska wersja o wysokiej skuteczności przebijania pancerza czołgowego bez „skutków nuklearnych”.

Nikt nie chce pamiętać o skutkach zdrowotnych użycia zubożonego uranu w wojnie w Iraku, na Bałkanach i Syrii, a to było tak niedawno, bo wojna to zabijanie, a nie akcja humanitarna.

Opracowanie: Jola
Na podstawie: YouTube.com
Źródło: WolneMedia.net

Komentarz „Wolnych Mediów”

Ze skutkami zubożonego uranu będą borykać się nie tylko Rosjanie, ale również Ukraińcy. Pył z broni uranowej skaża środowisko naturalne a ludzie wystawieni na jego działanie (i kolejne pokolenia) będą cierpieć przez dziesiątki, a może i setki lat. Pył z DU można porównać do azbestu. Póki materiał z azbestem jest cały — nie zagraża zdrowiu ludzi. Ale gdy zaczyna wietrzeć i pylić — wywołuje choroby. I dlatego został zakazany w budownictwie. Niestety, wygląda na to, że informowanie, iż pył powstały po użyciu pocisków ze zubożonym uranem zagraża cywilom, staje się kolejnym tematem tabu. Kto będzie nagłaśniał problem — zostanie nazwany dezinformatorem lub propagandzistą Putina.


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. sanchop 30.03.2023 14:21

    No, konkretny temat, obejrzyjcie krótki filmik.
    Spoko przecież Zelenski i ukr sejm jest bezpieczny więc te pociski raczej najbogatszym nie szkodzą. Reszta może zginąć śmiercią bohaterską, dostaną ładne ordery…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.