Mandaty w Polsce 10 razy wyższe

Opublikowano: 10.07.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 321

Kierowców, którzy lubią przycisnąć pedał gazu i lekceważą ograniczenie prędkości czeka spore uderzenie po kieszeni. Rząd właśnie „kręci bat” na piratów drogowych. I to nie byle jaki, bo mandaty mogą wzrosnąć nawet dziesięciokrotnie.

Wprowadzenie surowszych kar dla piratów drogowych premier Mateusz Morawiecki zapowiadał już w listopadowym exposé. Temat właśnie powrócił. Jak pisze „Dziennika Gazeta Prawna”, pod koniec kwietnia Ministerstwo Sprawiedliwości, Infrastruktury oraz MSWiA otrzymały od premiera pismo zlecające opracowanie stosownych zmian w mandatach, kodeksie wykroczeń i kodeksie postępowania ws. wykroczeń.

W dokumencie premier ocenił, że dotychczasowe kampanie edukacyjne na rzecz bezpieczeństwa na drogach okazały się niewystarczające. „Jedną z najważniejszych przyczyn nieprzestrzegania przepisów jest złagodzenie dolegliwości sankcji w wyniku zamrożenia kwot mandatów karnych na poziomie z roku 1997 (…)” – cytuje treść pisma „DGP”.

Według Morawieckiego to właśnie przestrzeganie ograniczenia prędkości na drodze jest najważniejsze dla ochrony życia i zdrowia obywateli. Dlatego zdaniem premiera należy zmienić taryfikator mandatów i znacząco podnieść kary finansowe za łamanie ograniczenia prędkości. Polityk chce też, żeby w tym celu zmieniono przepisy, które pomogą pozbyć się piratów drogowych.

A chodzi o niemałe podwyżki, bo maksymalny mandat może wynieść aż 5 tysięcy złotych. „DGP” zwraca uwagę, że o ile maksymalny mandat w kwocie 500 zł stanowił w 1997 roku 57% średniego wynagrodzenia, to aktualnie jest to mniej niż 10%. Kara ma więc wzrosnąć z 500 zł do 5 tys. zł w przypadku przekroczenia prędkości o więcej niż 50 km/h. Ma być to dodatkowa kara obok zatrzymania prawa jazdy.

Najdotkliwiej mają być karani piraci drogowi, którzy lekceważą zasady bezpieczeństwa w terenach zabudowanych i w pobliżu przejścia dla pieszych. Redukcji ma również ulec dozwolone przekroczenie prędkości z 10 km/h do 5 km/h. Zmiany mają również dotyczyć punktów karnych. Ich ważność ma zostać wydłużona o rok, a limit zwiększony. Z kolei kursy, które pozwalają zmniejszyć ich ilość mają odejść do lamusa.

Jednak „DGP” upatruje w zmianach możliwe pojawienie się niebezpiecznej tendencji – kierowcy mogą odmawiać przyjęcia mandatów i przeciągać moment zapłaty, tym samym sądy mogą zostać zalane masowymi wnioskami. Wątpliwości, co do zmian ma również Maciej Wroński z Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego, który w komentarzu dla „DGP” powiedział, że zmiany tak, ale w innej formie. Jego zdaniem bezpieczeństwo na pasach poprawiłby monitoring, a nie wysokie kary.

Dziennik zwraca też uwagę, że ministerstwo sprawiedliwości waha się co do wysokości kar, ponieważ byłyby wyższe niż kary za drobne przestępstwa. Jednocześnie wskazano, że mandaty są na tym samym poziomie od ponad 20 lat, dlatego nie mają już odpowiedniej „siły rażenia”.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 6, średnia ocena: 3,33 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Krzysztof Kolecki
Użytkownik

“Z kolei kursy, które pozwalają zmniejszyć ich ilość mają odejść do lamusa.” Typowe dla naszego nierządu: uświadamiać – Nie! karać – Tak!

dagome12345
Użytkownik
dagome12345

W czasie mojego 15 km dojazdu do pracy policja stoi w 3 upatrzonych miejscach.
Wszystkie umożliwiające zabranie prawa jazdy ludziom , którzy się zagapią (długa prosta zaraz przy znaku teren zabudowany- jedno miejsce wygląda tak ,że wszyscy myślą ,że to już teren gdzie można jechać 90 km/h, a tu niespodzianka, to nadal teren zabudowany :) jak widzę tam policję to zawsze z kimś na “obcych” rejestracjach). Oczywiście koło szkoły można i 200 km/h jechać i policja cię nie załapie. Oczywiście tam ludzie w większości zwalniają, i nie można wyrobić normy ,tym samym złapać jakiegoś głąba w swoim prawie nowym 20 letnim Aułłłdi , któremu się pomylił tor wyścigowy z droga publiczną.

MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

Litwa miała jeszcze kilka lat temu najgorszych (gorszych nawet od nas) ze wszystkich europejskich piratów drogowych, jakich spotkać nadal można na polskich drogach (bo u nas kary są niskie). Dokładnie dzięki tej samej technice (bardzo wysokie mandaty) w ciągu kilku miesięcy Litwini na Litwie zaczęli jeździć jak Niemcy. Polacy też będą…

polach
Użytkownik
polach

Państwo to MY a nie zarząd Warszawski polskojęzyczny..oni maja w poważaniu nasze bezpieczeństwo, szukają tyko skąd tu wyłudzić więcej pesos od nas wszystkich, mandaty to zwykły podatek pod inną nazwą ściągany przez lokaja od gospodarza.

MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

Jak ktoś nie umie albo nie chce jeździć w zgodzie z przepisami, niech nie jeździ wcale.

Collega
Użytkownik

@Krzysztof Kolecki – uświadamianie było na kursie.
Debilom za kółkiem należy się tylko bat w postaci wysokich mandatów.

Collega
Użytkownik

Krzysztof Kolecki – uświadamianie było na kursie.
Teraz piratom należy się tylko bat w postaci wysokich mandatów.

Maciej130
Użytkownik
Maciej130

Oczywiście jestem za podniesieniem kar za mandaty, a w szczególności za nie włącznie migacza, za zbyt wolną jazdę 20-30km w mieście przez babcie i dziadki to standard oraz za wymuszanie pierszeństw i powodowanie wypadków. Chcą zwiększać mandaty bo nie były zmieniane od 20 lat, a może ktoś pomyśli nad zwiększeniem ograniczeń bo też od tylu lat nie były ruszane, a ludzie już nie jeżdżą maluchami, a nieco lepszymi autami, które nieco więcej wybaczają. 70 km na 3 pasmowej drodze, bez żadnych pasów skrzyzowań nic … po prostu masz jechać 70 bo tak i koniec – to jest coś co powinni zmienić