Mało i niepewnie

Opublikowano: 15.12.2015 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 0

GUS opublikował badanie dotyczące wysokości płac Polaków. Wynika z niego, że 1,36 mln osób w 2014 roku otrzymywało wynagrodzenie do 1680 zł brutto, czyli 1237 zł netto; 1,3 mln pracowało tylko na umowach cywilno-prawnych; 1,1 mln stanowili tzw. samozatrudnieni, a mediana wynagrodzeń wyniosła 3291 zł brutto, czyli 2359 zł netto.

Badanie GUS-u zawierające dane o medianie publikowane są średnio co 2 lata. Od czasu ostatniego odczytu (za 2012 rok) mediana wzrosła o 176 zł brutto, czyli raptem o 122 zł netto! Mediana to wskaźnik lepiej niż „średnia” obrazujący wynagrodzenia w gospodarce – wartość ta oznacza, że połowa pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę (w podmiotach zatrudniających powyżej 9 pracowników) otrzymuje wynagrodzenie do 2359 zł netto. Druga połowa zarabia więcej. Drugim istotnym wskaźnikiem jest dominanta, czyli najczęściej powtarzające się wynagrodzenie w Polsce, które – jak wynika z najnowszego odczytu – wynosi 2469 zł brutto, a więc 1786 zł netto.

Źródło: NowyObywatel.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
emigrant001
Użytkownik
emigrant001

Polacy w Polsce są bezjajeczni. Może nie wiedzą, że:
Kwota zwalniająca od płacenia podatku dochodowego dla parlamentarzystów to 27 tys. zł, dla reszty społeczeństwa i przedsiębiorców 3 091 zł.
Jeśli polski obywatel zarabia minimalną krajową to nawet nie jest bezrobotny, Jest na granicy egzystencji. Bezrobotny to ktoś z zasiłkiem 800 € miesięcznie.
W 2008 roku Polaków w skrajnej biedzie było 2,1 mln. Teraz jest 2,8 mln.
Słowa Elżbiety Bieńkowskiej (PO) – za 6 tys. zł może pracować albo złodziej, albo idiota a POparcie w wyborach 25%.
282 tys. osób w Polsce pobiera emerytury resortowe. Kosztują nas one 11,6 mld zł rocznie. Przeciętna emerytura i renta wypłacana przez resort sprawiedliwości, resort spraw wewnętrznych oraz resort obrony narodowej jest o 60% wyższa niż świadczenie wypłacane z ZUS-u.
Sukces ekonomiczny i społeczny mierzy się tym, jak powodzi się najsłabszym, a nie tym jak kwitną najsilniejsi a Polacy biadolą o demokracji gdy ich naród zanika.

Balcer
Użytkownik
Balcer

Dlaczego brane są pod uwagę firmy powyżej 9 pracowników? Przecież US ma wszystkie PITy w bazie danych i jednym zapytaniem SQL można poznać medianę i dominantę dla wszystkich firm. Czy aż tak GUS boi się ogłaszać prawdę?