Luka VAT zmniejszy się w tym roku aż o 25%

Opublikowano: 22.10.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 5

Luka w VAT to różnica między realnymi wpływami z tego podatku do budżetu kraju, a wpływami możliwymi do osiągnięcia. Jeszcze w 2007 roku Polska miała jedną z najniższych luk w całej UE. W ciągu kolejnych 8 lat luka VAT – głównie poprzez działalność mafii wyłudzającej nielegalne zwroty tego podatku – urosła do monstrualnego poziomu ponad 50 mld zł. W 2016 roku udało się powstrzymać dalszy jej wzrost, jednak dopiero rok 2017 ma się zakończyć prawdziwym sukcesem – luka VAT, w porównaniu do roku 2016, ma się zmniejszyć aż o 13 mld zł!

“Ten rząd przez półtora roku zrobił więcej w zakresie uszczelniania systemu VAT niż poprzednicy przez dziesięć lat” – twierdził w maju br. Tomasz Kassel, partner w PwC (firmy audytorsko-doradczej). Wczoraj PwC opublikowała raport, z którego wynika, że na koniec 2017 r. luka podatkowa VAT w Polsce spadnie do 39 mld zł z 52 mld zł w 2016.

“Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy podjęto działania regulacyjne, które pozwoliły skutecznie zmniejszyć skalę wyłudzeń VAT na szczególnie wrażliwym asortymencie. Dobrym przykładem jest tutaj tzw. pakiet paliwowy” – czytamy w raporcie przygotowanym przez PwC.

Zdaniem ekspertów PwC, za wzrost dochodów VAT w tym roku odpowiada zarówno wzrost dochodów brutto, jak i spadek zwrotów. Wspominany powyżej pakiet paliwowy istotnie wpłynął na działalność mafii paliwowej. Dzięki temu znacząco zwiększyła się sprzedaż legalnego paliwa, a przez to wzrosły również wpływy z podatku VAT. Działalność Krajowej Administracji Skarbowej, jej skuteczność w walce z tzw. mafią VAT oraz podniesienie kar za to przestępstwo, wpłynęła z kolei na ograniczenie ilości zwrotów tego podatku. Mniej ludzi ryzykuje próbę wyłudzenia zwrotu podatku VAT, kiedy grozi im za to kara 25 lat pozbawienia wolności i przepadek całego posiadanego mienia.

W kontekście powyższego powstaje pytanie – dlaczego realną walkę z luką VAT, czyli de facto z działaniami przestępczymi prowadzonymi na masową skalę, podjęto dopiero w 2016 roku? Dlaczego dopuszczono, aby skumulowane straty państwa z tego tytułu w latach 2008 – 2015 wyniosły 262 mld zł (tyle wyniosła skumulowana wartość luki VAT za ten okres)? Gdzie dziś byśmy byli, jako kraj na tle innych państw UE, gdyby nie dopuszczono do złodziejstwa na taką skalę, jaka zupełnie przypadkowo funkcjonowała w latach rządów PO-PSL?

Na podstawie: Stooq.pl
Źródło: Niewygodne.info.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o