Łotwa zakazuje symboli totalitarnych

Opublikowano: 14.04.2013 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 4

Środowiska rosyjskojęzyczne i kombatanci protestują przeciw nowym regulacjom prawnym na Łotwie, ostatecznie zakazującym używania symboli dawnego ZSRR i Łotewskiej SRR podczas wydarzeń publicznych, świąt, rocznic, imprez sportowych i w innych okolicznościach.

Wprawdzie zakaz dotyczy też symboliki nazistowskiej – jednak charakterystyczny jest czas jego wprowadzenia. Jeszcze 16 marca w Rydze i innych łotewskich miastach demonstrowali pod swymi znakami weterani i zwolennicy łotewskiego Waffen-SS – i tradycyjnie doszło do incydentów antyfaszystowskich z jednej i antyrosyjskich z drugiej strony. Tymczasem wprowadzana teraz na wniosek premiera Valdisa Dombrovskisa w ekspresowym tempie regulacja jest traktowana jak prowokacja przed zbliżającym się 9 maja – Dniem Zwycięstwa. Nie jest on już wprawdzie świętem państwowym na Łotwie, jednak tradycyjnie rocznicę zakończenia II wojny światowej obchodzą kombatanci i przeciwnicy odwoływania się do tradycji kolaboracji z Niemcami. Tylko w ubiegłym roku uroczystości 9-majowe zgromadziły na Łotwie przeszło 200 tys. ludzi. Nowy zakaz bije zaś przede wszystkim w znaki bojowe Armii Czerwonej, uniemożliwiając eksponowanie zwycięskich barw.

Zaproponowane przez rządzącą „Jedność” poprawki do ustawy o bezpieczeństwie publicznym, uroczystościach i imprezach masowych zabraniają ich uczestnikom „wzywania i chwalenia akcji przeciwko niepodległości państwa, nawoływania do gwałtownej zmiany systemu politycznego, łamania prawa, przemocy, nienawiści, komunizmu, nazizmu i faszyzmu, kultu zbrodni wojennych i innych przestępstw, przy użyciu flag, godła, hymnu i symboli ZSSR, Łotewskiej SRR i nazistowskich Niemiec”. Pozornie więc obóz rządzący dokonuje klasycznego „cięcia po skrzydłach”, godząc też w prawicowych radykałów.

Warto jednak pamiętać, że 16 marca – czyli dzień powołania kolaboranckiego Legionu Łotewskiego wciąż jest świętem narodowym. Przemarsze łotewskich SS-manów odbywają się pod ochroną policji, choć prawicowy ekstremizm pozostaje wciąż marginesem politycznym Łotwy. Tymczasem regulacja wymierzona w pamięć o zwycięstwie nad nazizmem – to celowy afront wymierzony nie tylko w Rosję, ale przede wszystkim w niemal całą 40-procentową mniejszość rosyjskojęzyczną Łotwy.

Coraz bardziej niepopularny rząd V. Dombrovskisa chce także – pod pozorem potępienia totalitaryzmu – uzyskać instrumenty silniejszej kontroli nad spodziewanym wybuchem społecznego niezadowolenia (związanego nie tylko z nieudanymi reformami, jak i planowanym wejściem Łotwy do strefy euro). Centroprawicowa koalicja szykuje się więc do silniejszego „wzięcia za pysk” społeczeństwa, a 9 maja może być traktowany jako prób sił między władzą, a obywatelami. Co ciekawe – w konfrontacji tej siły społeczne mogą wystąpić pod czerwonym sztandarem Рабоче-Крестьянской Красной Армии.

Autor: karo
Źródło: Geopolityka.org

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
adambiernacki
Użytkownik
adambiernacki

Słusznie! Jak do tej pory prześladowany jest piękny starożytny znak użyty do określenia sztucznie wykreowanego reżimu mającego dokonać koniecznych zmian na rzecz pewnej grupy podludzi uważających się za nadludzi. Sierp i młot kojarzący się człowiekowi jedynie z morderstwem, kradzieżą, gwałtem, chamstwem, tępotą, pijaństwem i chorobami wenerycznymi jakoś ma się dobrze.