Litwa zapłaci odszkodowanie więźniowi CIA

Opublikowano: 11.10.2018 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 5

Litwa ma wypłacić 130 tys. euro odszkodowania więźniowi tajnego więzienia, jakie działało w latach 2004-2006 w Antaviliai, na północno-wschodnich obrzeżach Wilna. Decyzja Europejskiego Trybunału Praw Człowieka jest ostateczna.

Na wiejskim przedmieściu Wilna, Antaviliai, przez co najmniej dwa lata działało więzienie CIA

Trybunał wydał orzeczenie w sprawie więzień CIA pod koniec maja. Stwierdził, że od 2004 do 2006 r. tajne więzienia CIA znajdowały się na terytorium Litwy i Rumunii – sojuszników USA w Europie Wschodniej. Nie miał wątpliwości, że naruszona została Europejska Konwencja Praw Człowieka i zawarty w niej zakaz tortur, gwarancje wolności, osobistego bezpieczeństwa i sprawiedliwego procesu. Litwę zobowiązał do zapłacenia 130 tys. euro odszkodowania Palestyńczykowi Abu Zubajdzie, temu samemu, któremu w innym postępowaniu zasądzono 100 tys. euro odszkodowania za przetrzymywanie w amerykańskim więzieniu w Polsce.

Abu Zubajda, uwięziony w 2002 r. w Pakistanie, przebywa obecnie w więzieniu w Guantanamo. CIA i amerykańscy politycy utrzymywali początkowo, że był wysokim rangą członkiem Al-Ka’idy, organizatorem szeregu udanych lub nie zamachów terrorystycznych na Bliskim Wschodzie oraz w USA, łącznikiem i zaufanym człowiekiem Osamy bin Ladena. Następnie z tych twierdzeń stopniowo się wycofywano. Obecnie publicyści i eksperci przyznają, że Palestyńczyk nie odgrywał w organizacji większej roli, jeśli w ogóle do niej należał.

Litwa odwołała się od decyzji Trybunału na początku września, wnioskując o przekazanie sprawy do Wielkiej Izby Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. We wtorek wniosek został odrzucony. Utrzymano w mocy zarówno wcześniejsze postanowienie, jak i zobowiązanie do wyjaśnienia, w jakich dokładnie okolicznościach Abu Zubajda znalazł się w Antaviliai i kiedy wywieziono go stamtąd do Guantanamo. Wreszcie litewski MSZ ma wnioskować w amerykańskich instytucjach państwowych o wyeliminowanie skutków łamania Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. W tej ostatniej sprawie można jednak łatwo sobie wyobrazić, że efekt działań Wilna, nieważne, na ile faktycznie zostaną podjęte, będzie mizerny.

Na wykonanie wyroku Litwa ma trzy miesiące. Rząd w Wilnie już zadeklarował, że wobec wyczerpania możliwości odwoławczych podporządkuje się orzeczeniu.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Zdjęcie: Wikimedia Commons
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o