Krystyna Pawłowicz kontra sieć Żabka

Opublikowano: 12.05.2018 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 768

Posłanka PiS Krystyna Pawłowicz skierowała pismo do Elżbiety Rafalskiej. Chce udaremnić sieciom sklepów Żabka, Fresh Market i Lewiatan przekształcenie w placówki pocztowe i kurierskie, co pozwoli ominąć zakaz handlu w niedzielę.

„Według przekazanych mi informacji, sieci sklepów, m.in. Żabka, Freshmarket czy Lewiatan, chcą zmusić swoich franczyzobiorców do podpisywania umów z firmami kurierskimi i pocztowymi, jak np. DHL czy inPost, by przekształcić sklepy spożywcze częściowo w placówki pocztowe i kurierskie, które nie podlegają zakazowi handlu w niedzielę” – napisała w piśmie skierowanym do minister rodziny, pracy i polityki społecznej,

Wcześniej na problem zwracała uwagę „Solidarność”, która domagała się specjalnej „antyżabkowej” nowelizacji ustawy. Żabka wprowadziła na razie punkty pocztowe w tysiącu swoich placówek, ale docelowo wszystkie 5 tysięcy ma zostać przekształcone w punkty nadawania i odbioru przesyłek. Od listopada 2017 roku w Żabkach można również odbierać przesyłki kurierskie DHL.

„Wątpliwe, by ktoś w niedzielę nadawał listy i paczki czy odbierał przesyłki kurierskie. Mogą to być pojedyncze, absolutnie bardzo rzadkie przypadki lub w ogóle może takiej praktyki nie być” – czytamy dalej w piśmie posłanki Pawłowicz. – „Taka próba obejścia przepisów ustawowych najbardziej uderzy w pracowników, ale również i właścicieli tych sklepów, którzy i tak cierpią z powodu podporządkowania się dominującej roli franczyzodawców”.

Posłanka prosi też minister Rafalską o „zainteresowanie się tym palącym problemem i podjęcie możliwie pilnych działań w celu uszczelnienia zapisów ustawy”, ponieważ „sieć franczyzobiorców Żaki, Freshmarket i Lewiatan jest dziś dominującą w Polsce siecią sklepów spożywczych, przepisy ustawy o zakazie handlu w dużej mierze stałyby się w ich przypadku fikcyjne”.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Radek 12.05.2018 17:52

    I jak zwykle prawo jest po to by niszczyć konkurencję “wielkich”, bo ich stać na omijanie prawa. Z tego co słyszałem w prawie rzymskim było: słowo prawa i duch prawa. Duch, czyli to po co jest to prawo. Teraz jest tylko słowo.

  2. net 13.05.2018 08:39

    Wprowadzić zapis, że przychód z działalności związanej z wysyłką paczek (usług kurierskich) powinien być nie mniejszy niż 50 % przychodu ogólnego firmy.

  3. Radek 15.05.2018 05:14

    I tworzyć kolejne przepisy, kolejne, kolejne…. Zwykły człowiek jak będzie chciał coś zrobić, to przez pierwsze 2 lata będzie studiował aby przypadkiem nie zrobić czegoś niedozwolonego. Jedna głupota prawna robi drugą. Głupi zakaz i głupie jego skutki. Zakaz jest oczywiście dla dobra “wyzyskiwanych” ludzi. I zamiast rozwiązać problem, żeby ludzie byli na tyle zamożni, żeby sami nie dawali się wyzyskiwać, to się wymyśla przepisy które niby mają pomóc, a jak zwykle nie pomogą.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.