Kurier musi dostać rower i telefon

Opublikowano: 29.11.2021 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1483

Aplikacje dostaw w Niemczech muszą zapewniać kurierom rowery i telefony lub płacić dodatkowo za używanie swoich własnych, jak wynika z wyroku sądu.

Decyzja zapadła po tym, jak kurier rowerowy zamieszkały we Frankfurcie, Philipp Schurk, pozwał platformę dostawczą Lieferando do sądu, by zażądać od niej niezbędnych narzędzi pracy. Lieferando – niemiecka spółka zależna Just Eat Takeaway z siedzibą w Amsterdamie – przekonywała, że ponieważ kurierzy rowerowi pracujący na jej platformie mieli już i tak swoje rowery i smartfony, nie byli „znacząco obciążeni” koniecznością korzystania z własnego sprzętu.

Sąd nie zgodził się, twierdząc, że ta nieuzasadniona praktyka szkodzi kurierom Lieferando, którzy ponoszą ryzyko uszkodzenia własnego sprzętu roboczego. „Zaprzecza to podstawowej idei prawnej stosunku pracy, zgodnie z którą pracodawca musi zapewnić sprzęt do pracy niezbędny do wykonywania umówionej czynności, a także jego sprawność” – orzekł sąd.

Jest to silny, przełomowy sygnał do stworzenia sprawiedliwych i równych warunków pracy w branży dostawczej.

Zdjęcie: StockSnap (CC0)
Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.