Krym bez prądu z Ukrainy

Opublikowano: 24.11.2015 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 335

W piątek nieznani sprawcy uszkodzili dwie z czterech linii wysokiego napięcia, dostarczających prąd z Ukrainy na Krym. W sobotę zaś na południu Ukrainy nieznani sprawcy wysadzili w powietrze linie wysokiego napięcia, zaopatrujące półwysep w prąd. Krymskie władze przełączyły ważne obiekty infrastrukturalne i socjalne na zasilanie awaryjne. Ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych Rosji ogłosiło na półwyspie stan wyjątkowy do czasu pełnego przywrócenia dostaw energii elektrycznej – informuje agencja RIA Novosti.

Z pomocą półwyspowi przyjdzie Kubań. Brakujących 500 MWt może zapewnić odbudowana elektrownia pod Abinskiem, a pałeczkę przejmie rozdzielnia w Teodozji. Trzeba tylko zamontować nowe linie wysokiego napięcia. Kwestia zaopatrzenia w energię elektryczną zostanie całkowicie rozwiązana w 2018 roku, gdy rozpocznie pracę czwarty blok energetyczny Rostowskiej Elektrowni Atomowej. Do końca miesiąca ma zostać zamontowany korpus reaktora. Jest to blok energetyczny o sumarycznej mocy tysiąca MWt, co mniej więcej odpowiada zużyciu Półwyspu Krymskiego. W Tamani do końca roku na pieniądze z programu federalnego zostanie zbudowana jeszcze jedna rezerwowa elektrownia, Abinska. Pozwoli to na ostateczne rozwiązanie problemu energii elektrycznej na Krymie. Energia elektryczna z Kubania na Krym będzie dostarczana przez podwodną linię wysokiego napięcia, przebiegającą po dnie Zatoki Kerczeńskiej.

Szef Ministerstwa Energetyki Ukrainy ma nadzieję, że strona rosyjska nie pozwie Ukrainy do sądu z powodu zawieszenia dostaw energii elektrycznej na Krym. Jest to niefortunny zbieg okoliczności. “Jestem przekonany, że to (zawieszenie dostaw — red.) zostanie zakwalifikowane jako niefortunny zbieg okoliczności. Myślę, że rozwiązanie się znajdzie i że nie dojdzie do sądu. Na razie mowy o tym nie było” — powiedział Demczyszyn na briegfingu. Według niego obecnie głównym zadaniem jest odbudowa linii i wznowienie dostawy prądu.

Wczoraj odbyło się nadzwyczajne posiedzenie ukraińskiego rządu, na którym rozpatrywano kwestie zaopatrzenia w energię elektryczną oraz dostawy żywności na Krym. Szef MSW Ukrainy Arsen Awakow opowiedział się za zawieszeniem kontraktu na dostawę energii elektrycznej na Krym i rozpatrzeniem tej kwestii na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

Odcięcie Krymu od prądu jest przestępstwem, które ukraińskie władze powinny zbadać – oznajmił rzecznik MSZ Niemiec Martin Schaefer. „Ataki na infrastrukturę społeczną na Ukrainie, w tym zaopatrującą Krym w prąd, są atakami przestępczymi. Oczekujemy, że w ten właśnie sposób będą traktowane przez ukraińskich urzędników i w ich sprawie zostanie przeprowadzone śledztwo”. Dodał, że Berlin spodziewa się wznowienia dostaw prądu na Krym. Na razie na Krymie jest wyjątkowo ciepło. W dzień temperatura wynosi 15-17 stopni.

Źródło: pl.SputnikNews.com
Kompilacja 4 wiadomości: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o