Kosowscy Serbowie proszą o pilne spotkanie z prezydentem Serbii

Opublikowano: 27.10.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1084

Przedstawiciele kosowskich Serbów zażądali pilnego spotkania z serbskim prezydentem Aleksandarem Vučiciem w związku z groźbami Albina Kurtiego, premiera samozwańczej republiki Kosowa. 0 oświadczyła 26 października kosowska partia polityczna Serbska Lista.

„W imieniu serbskiego narodu Kosowa i Metohii z powodu oświadczenia Albina Kurtiego, że 1 listopada rozpocznie konfiskatę mienia naszych obywateli i samochodów z serbskimi tablicami rejestracyjnymi, my — polityczni przedstawiciele Serbów Kosowa i Metohii — żądamy pilnego spotkania z prezydentem Aleksandarem Vuciciem” — podano w komunikacie.

„Deklarowane przez Kurtiego brutalne działania przeciwko naszemu narodowi, zwłaszcza w północnym Kosowie i Metohii, wywołują strach i niepokój, dlatego pilne jest spotkanie i uzgodnienie sposobu zachowania pokoju i bezpieczeństwa obywateli, a także żywotnych interesów naszego narodu, ponieważ dla wszystkich jest jasne, że nasz naród nie akceptuje jednostronnych kroków Prisztiny, których celem jest wypędzenie wszystkich Serbów z tego terytorium” — podkreśliła Serbska Lista.

Przypominamy, że wcześniej premier samozwańczej Republiki Kosowa Albin Kurti ogłosił, że Serbowie mieszkający w Kosowie i Metohii mają czas do 30 lipca na przerejestrowanie swoich pojazdów zgodnie z normami obowiązującymi w nieuznawanym państwie. Spowodowało to masowe protesty mieszkańców Kosowa, w celu tłumienia których rząd wysłał na północ kraju oddziały sił specjalnych.

Wieczorem w niedzielę 31 lipca doszło do eskalacji sytuacji po tym jak rząd Kosowa wysłał na serbską granicę około tysiąca żołnierzy i funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa. Armia Serbii nie przekroczyła jednak granicy samozwańczej republiki, choć wzdłuż granicy doszło do kilku starć z użyciem broni strzeleckiej. Sytuacja nieco się rozluźniła dopiero po tym, jak władze samozwańczej Republiki odłożyły procedurę wprowadzenia zakazu posiadania serbskich dokumentów i tablic rejestracyjnych samochodów o miesiąc, do 1 września.

Źródło: pl.News-Front.info


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.