Kosowo zablokowało pakt normalizacyjny z Serbią

Opublikowano: 17.09.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1062

Szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej Josep Borrell oskarżył w czwartek Kosowo o brak wdrożenia porozumienia z Serbią w sprawie normalizacji stosunków między dwoma byłymi wrogami z czasów wojny.

Borrell rozmawiał po rozmowach w Brukseli z premierem Kosowa Albinem Kurtim i prezydentem Serbii Aleksandarem Vucicem. Rozmowy dotyczyły planu, który został uzgodniony na początku tego roku, ale wkrótce utknął w martwym punkcie. „Dzisiaj nie udało się załatać różnicy” – skomentował Borrell po spotkaniu.

Powiedział, że Kurti „nie jest gotowy, aby poczynić postępy” w sprawie utworzenia stowarzyszenia gmin z większością serbską, które zapewniłoby im większą autonomię. Do czego Prisztina zobowiązała się podczas trwającego 10 lat dialogu z Belgradem pod patronatem UE. Etniczni Albańczycy stanowią ponad 90% populacji Kosowa. Przy czym Serbowie stanowią większość w północnym regionie, gdzie przewiduje się utworzenie większościowego stowarzyszenia gmin.

Napięcia między obiema stronami wzrosły w maju, kiedy ponad 90 żołnierzy sił pokojowych NATO i około 50 Serbów protestujących zostało rannych w wyniku zamieszek w północnym Kosowie. Starcia wybuchły po objęciu urzędu przez burmistrzów pochodzenia albańskiego na północy, przy wsparciu specjalnych jednostek policji Kosowa. Stało się to po wyborach lokalnych, w których frekwencja wyniosła zaledwie 3,5% w wyniku bojkotu Serbów.

Borrell powiedział, że Kurti nalegał, aby pierwszym krokiem we wdrażaniu planu było „sformalizowanie de facto uznania” Kosowa, które w 2008 r. ogłosiło niepodległość od Serbii. Jednak Belgrad nadal uważa Kosowo za swoją prowincję. Borrell powiedział, że zaproponował Kurtiemu i Vucicowi, aby oba etapy – utworzenie stowarzyszenia gmin i faktyczne uznanie Kosowa – zostały podjęte „równolegle”. Borrell powiedział reporterom, że Vucic przyjął tę propozycję, ale Kurti ją odrzucił. Ostrzegł, że impas wpłynął na aspiracje bałkańskich sąsiadów do zbliżenia się do UE i pewnego dnia dołączenia do bloku. „Bez normalizacji nie będzie europejskiej przyszłości ani dla Kosowa, ani dla Serbii” – powiedział.

Kurti oskarżył UE o stronniczość, twierdząc, że blok przyjął stanowisko Serbii jako własne. „Warunki Serbii zmieniły się w stanowisko europejskiego mediatora Lajcaka i aby móc posunąć się dalej, należy je przezwyciężyć” – powiedział dziennikarzom Kurti.

Serbowie w północnym Kosowie nie akceptują deklaracji niepodległości od Serbii z 2008 roku. Vucic powiedział reporterom, że rozmowy będą musiały być kontynuowane. „Będziemy musieli porozmawiać i znaleźć rozwiązanie” – powiedział.

Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.