Korporacje zapłaciły niższe podatki niż zadeklarowały

Opublikowano: 02.06.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1049

Pojawiły się kolejne doniesienia o tym, jak największe koncerny technologiczne świata bogacą się kosztem społeczeństwa. Kiedy w końcu zakończy się era „kreatywnej księgowości”?

Największe koncerny świata w okresie od 2011 do 2020 roku zapłaciły o 96 miliardów dolarów mniej podatków, niż wynika z danych zawartych w ich raportach rocznych. Mowa więc o zawyżeniu ich deklarowanych płatności podatkowych o prawie 100 miliardów dolarów.

Takie informacje jeszcze mocniej utwierdzają niektórych światowych przywódców w jak najszybszym podjęciu działań, w celu wprowadzenia nowego podatku technologicznego.

„Krzemowa szóstka” zapłaciła 219 miliardów dolarów podatku dochodowego w ciągu ostatnich 10 lat. Jest to jednak zaledwie 3,6 proc. ich całkowitego przychodu, wynoszącego ponad 6 bilionów dolarów.

Podatek dochodowy jest płacony od zysków, choć w wypadku największych firm warto się zastanowić nad podatkiem od samych przychodów. Firmy te celowo przesuwają bowiem dochody do krajów o niskich podatkach.

Dla przykładu, Amazon wykazał w dokumentach 1,6 biliona dolarów przychodu przy wygenerowanych zyskach na poziomie 60,5 miliarda dolarów. Zapłacił jednak tylko 5,9 mld dolarów podatku dochodowego w ostatnich latach. Tymczasem biorąc pod uwagę międzynarodowe stawki podatkowe, firma Jeffa Bezosa powinna zapłacić 10,7 miliarda dolarów podatków. Facebook z kolei zapłacił 16,8 mld dolarów podatku dochodowego, choć osiągnął zyski na poziomie 133 miliardów dolarów i przychody w wysokości 328 mld dolarów.

Eksperci nie mają wątpliwości, że tylko radykalna reforma globalnych przepisów podatkowych, może pomóc jakkolwiek tę sytuację zmienić na korzyść krajowych budżetów.

Znów więc na tapecie jest propozycja nałożenia minimalnej 15 proc. stawki podatku dochodowego od osób prawnych, która mogłaby zakończyć erę przenoszeniu zysków do rajów podatkowych.

Osiągnięcie globalnego porozumienia w tej sprawie, może wywrzeć gigantyczny wpływ na takie firmy jak Apple, Microsoft, Amazon, Google i Facebook. Będą one bowiem musiały płacić miliardy dolarów dodatkowych podatków na całym świecie.

Autorstwo: Marcin Kozera
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.