Korea Południowa chce zakończyć wojnę z Koreą Północną

Opublikowano: 22.09.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1073

Prezydent Korei Południowej Moon Jae-in, przemawiając na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, zaproponował, by w obecności USA i Chin ogłosić koniec wojny na Półwyspie Koreańskim.
Dodał, że Korea Południowa jest w pełni zaangażowana w osiągnięcie pełnego, trwałego pokoju na Półwyspie Koreańskim. „Wzywam do jak najszybszego wznowienia dialogu między obiema Koreami, a także między USA a KRLD” – powiedział Moon Jae-in.

Przypomniał też, że w zeszłym roku zaproponował ogłoszenie końca wojny na Półwyspie Koreańskim. „Dziś ponownie wzywam wspólnotę narodów, by skupiła swoją energię na osiągnięciu deklaracji zakończenia wojny na Półwyspie Koreańskim i proponuję, by obie Koree i USA lub obie Koree, USA i Chiny porozumiały się i ogłosiły, że wojna na Półwyspie Koreańskim dobiegła końca” – powiedział koreański lider. Jego zdaniem, jeśli strony koreańskie ogłoszą zakończenie wojny, pozwoli to osiągnąć nieodwracalny postęp w denuklearyzacji półwyspu.

Pod koniec lipca przywrócono zerwane w 2020 roku linie komunikacji między Koreą Południową a Północną po odpowiednim porozumieniu korespondencyjnym między przywódcami obu krajów, poinformowała administracja prezydencka Republiki Korei.

Według resortu komunikacja została nawiązana po raz pierwszy od 14 miesięcy od zerwania wszystkich linii 9 czerwca 2020 roku. Uprawnione organy obu państw wykonały pierwszy telefon o godzinie 10:00 (3:00 czasu polskiego). Latem 2020 roku stosunki międzykoreańskie zaostrzyły się, gdy aktywiści w Korei Południowej wysłali ulotki i materiały propagandowe na Północ.

Wojna koreańska była konfliktem zbrojnym między Koreańską Republiką Demokratyczną (Koreą Północną) a Republiką Korei (Korea Południowa) – rozpoczęła się 25 czerwca 1950 roku i trwała do 27 lipca 1953 roku. Wojna toczyła się z udziałem kontyngentu wojskowego Chin oraz specjalistów wojskowych i jednostek Sił Powietrznych ZSRR po stronie KRLD oraz Sił Zbrojnych USA i niektórych państw w ramach wielonarodowych sił ONZ po stronie Korei Południowej. Oficjalnie wojna jeszcze się nie skończyła, konflikt zakończył się wraz z zawarciem zawieszenia broni.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.