Korea Północna skopiowała modele dronów z USA?

Opublikowano: 30.07.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1784

Pjongjang zaprezentował dwa autonomiczne drony o identycznym wyglądzie jak amerykańskie modele Reaper i Global Hawk. Nikt nie wie, jak reżim komunistyczny mógł skopiować te technologie.

Drony z KRL-D wyglądające niemal identycznie jak urządzenia amerykańskie, Kim Dzong-un przedstawił podobno rosyjskiemu ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu podczas jego wizyty na organizowanych przez reżim komunistyczny targach broni w Pjongjangu.

Uwagę specjalistów przyciągnęły właśnie te dwa modele. Pierwsza ma dokładnie wygląd MQ-9 Reaper Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, a druga ma ten sam wygląd, co RQ-4 Global Hawk Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych.

Południowokoreańscy eksperci nie wiedzą, jak zaawansowane technologicznie są te kopie dronów i czy nie chodzi tu tylko o „estetyczną” mistyfikację. Można jednak przypuszczać, że ich możliwości częściowo lub całkowicie zbliżają się do oryginalnych amerykańskich modeli.

MQ-9 Reaper jest pierwszym dronem, który naprawdę został użyty ofensywnie podczas amerykańskich operacji w Afganistanie. Jest wszechstronny i może przeprowadzać długie czasowo misje obserwacyjne. To urządzenie ma 10 metrów długości i waży prawie 4 tony. „Żniwiarze” mogą między innymi przenosić cztery bomby naprowadzane laserowo – GBU-12 i mogą dosięgnąć cele w promieniu 13 kilometrów. Są one używane głównie przeciwko lekko opancerzonym celom mobilnym, takim jak na przykład pojazdy 4×4.

Korea Północna wyemitowała też nagranie wideo swoich dwóch nowych dronów wojskowych w akcji. Film pokazuje wystrzelenie pocisków podczas lotu. Global Hawk jest w stanie latać na dużych wysokościach przez ponad 30 godzin. Jest przeznaczony przede wszystkim do zbierania obrazów o wysokiej rozdzielczości w czasie zbliżonym do rzeczywistego przy każdej pogodzie, w dzień i w nocy.

Część floty Global Hawk wspierała wojska lądowe, działając jako przekaźnik komunikacyjny. Te drony wylatały ponad 320 000 godzin, wykonując misje wspierające operacje wojskowe w Iraku, Afganistanie, Afryce Północnej i regionie Azji i Pacyfiku.

Analitycy wojskowi zastanawiają się, w jaki sposób reżim Kim Dzong Una mógł skopiować takie technologie? Specjaliści uważają, że Korea Północna mogła otrzymać pomoc z „krajów trzecich” i dostać egzemplarze np. zestrzelonych amerykańskich dronów. W 2019 roku Iran zestrzelił, a następnie odzyskał jedno z takich amerykańskich urządzeń nad cieśniną Ormuz. We wrześniu 2020 r. armia USA przyznała, że straciła też dwa drony nad Jemenem. Możliwe jest też szpiegostwo np. u sąsiada z Południa.

Korea Południowa informowała wcześniej, że północnokoreańska armia „przeprowadzała loty próbne tymi dwoma modelami”. Seul ma u siebie RQ-4 Global Hawks, które kupił w Stanach Zjednoczonych.

Autorstwo: BD
Na podstawie: „Capital”
Źródło: NCzas.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Drnisrozrabiaka 30.07.2023 21:01

    Na szczęście w Polsce kredyt wezmą i przepłacą 10 razy…

  2. niecowiedzacy 31.07.2023 02:29

    A może by tak autor tego artykułu napisał coś o Amerykańskich wynalazkach z szuflady 3 Rzeszy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.