Konserwatywny poseł PiS nowym RPO

Opublikowano: 22.01.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1098

Podczas trzeciego już głosowania w tej sprawie nowy Rzecznik Prawo Obywatelskich został wreszcie wybrany. W wyniku głosowania, przewagą kilku głosów, wygrał poseł PiS Piotr Wawrzyk. Sam poseł również przyczynił się do swojego sukcesu, gdyż oddał głos sam na siebie. Razem z nim na to stanowisko kandydowała rekomendowana przez Lewicę i KO mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz oraz Robert Gwiazdowski, którego kandydaturę proponowało PSL i Konfederacja.

Kontrowersje w wyborze nowego RPO budzą przede wszystkim dwa aspekty – nie jest to kandydat bezpartyjny, a urzędujący poseł partii rządzącej. Sama postać Wawrzyka jako Rzecznika Praw Obywatelskich też może być kontrowersyjna, ponieważ poseł nigdy dotąd nie zajmował się sprawami obywatelskimi ani prawami człowieka. Jest kandydatem bez żadnego doświadczenia w tematyce społecznej i słynie z konserwatywnych poglądów. Jego zwolennicy przedstawiają to jednak jako atut w kontrze do lewicowego Bodnara, poprzedniego RPO.

„Adam Bodnar promuje pewną lewicową agendę ideologiczną, przedstawiając ją jako element praw człowieka, których on broni, pora z tym skończyć” – komentował Marcin Horała, wiceminister infrastruktury w programie #Jedziemy.

Ponadto na Wawrzyku ciąży poważne oskarżenie o plagiat, którego miał się dopuścić w trakcie pisania swojej pracy habilitacyjnej „Sądy cywilne w procesie integracji europejskiej”, gdzie jeden z rozdziałów skopiował od swojej studentki. Powołana w celu sprawdzenia tego Komisja Uniwersytetu Warszawskiego orzekła jednak, że skopiowany fragment nie ma wartości naukowej czy badawczej, a jedynie informacyjną.

Mimo doskonałego formalnego wykształcenia wybór profesora Wawrzyka nie nastraja optymistycznie. Słynie on bowiem z małej wrażliwości społecznej, gdy skomentował aukcję WOŚP, na której wystawiono krawat Szarego Człowieka jako nekrofilię, oraz jego nieprzychylny stosunek do uchodźców i zupełne niezrozumienie kryzysu migracyjnego.

Teraz wybór Sejmu musi przyjąć Senat. Jeżeli izba wyższa odrzuci Wawrzyka, to PiS zgłosi inna, równie kuriozalna kandydaturę – Jana Rokity. Tak przynajmniej odgrażał się wicepremier Jarosław Gowin.

Autorstwo: Rut Kurkiewicz-Grocholska
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 9, średnia ocena: 2,11 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
woma123
Użytkownik
woma123

HI

Na szczęście mogą tak bez końca zgłaszać nowych kandydatów, a Senat będzie ich odrzucał. I Bodnar będzie nadal pełnił obowiązki. I dobrze, bo to odpowiedni człowiek na tym miejscu. Oczywiście Rudzińska-Bluszcz jest równie dobrym kandydatem na RPO, ale raczej w obecnej sytuacji politycznej nie ma szans. A szkoda! Zatem niech nim dalej będzie Bodnar. Bo to co proponuje PIS’da i jej towarzysze nie jest warte komentarzu.

DuDuS

woma123
Użytkownik
woma123

HI

Widzę że nikogo poza mną temat nie zainteresował. A szkoda! Bo RPO to jedna z ostatnich instytucji tego quazi-państwa która jest jeszcze niezależna od PIS’dy. Oni powoli i systematycznie opanowują cały kraj, wszelkie urzędy oraz instytucje. Jak rak! Szkoda że ludzie tego w większości nie dostrzegają.

DuDuS