RPO niepokoi się o mieszkania dla Ukraińców

Opublikowano: 16.09.2022 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1354

Rzecznik Praw Obywatelskich wystosował specjalny list do szefa rządu. Marcin Wiącek ostrzega w nim Mateusza Morawieckiego, że potrzeby mieszkaniowe Ukraińców w Polsce są wciąż niezaspokojone. Sytuacja według RPO może się jeszcze pogorszyć, dlatego ukraińskim przybyszom grozi nawet bezdomność.

W swoim liście Wiącek przypomina o „Narodowym Programie Mieszkaniowym”, przyjętym przez rząd Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy, gdy premierem była jeszcze Beata Szydło. Zakładał on budowę blisko dwóch milionów mieszkań do 2030 roku.

Na razie założenia te nie zostały zrealizowane, co według RPO jest niepokojącym zjawiskiem. Zwłaszcza, że z powodu zbyt małej podaży problem mogą mieć imigranci i uchodźcy z Ukrainy. Już teraz mieszkają oni bowiem „w lokalach o niskim standardzie lub przeludnionych”.

Części Ukraińców ma więc grozić bezdomność, bo z czasem zmniejszać będzie się liczba Polaków udzielających im schronienia we własnych domach i mieszkaniach. Tymczasem w ten sposób schronienie uzyskało około 38 proc. wszystkich uchodźców.

Między innymi z powodu rosnących czynszów i wysokiej inflacji, w najbliższym czasie zwiększyć może się liczba osób o niskich dochodach, którzy według Wiącka będą potrzebowali wsparcia. To także ma być argumentem za bardziej aktywną polityką mieszkaniową państwa.

Na podstawie: StrefaBiznesu.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. andi170 16.09.2022 19:58

    Ten RPO to.jakiś odmieniec upośledzony umysłowo Polakami gardzi a o ukrów się upomina kolejny antypolskie.

  2. vannamond 17.09.2022 09:12

    Na statek i do hameryki!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.