Konflikt o ziemię

Opublikowano: 04.01.2013 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1268

Ministerstwo Rolnictwa zamierza ustalić nowe zasady przeprowadzania przetargów na zakup ziemi z Agencji Nieruchomości Rolnych, aby wyeliminować tzw. słupy. Rolnicy alarmują, że nie mają szans na powiększenie i rozwój gospodarstw, ponieważ grunty są wykupywane przez obcokrajowców. Jednak Marek Sawicki, poseł PSL i były minister rolnictwa zwraca uwagę, że część rolników nie chce kupować ziemi, woli ją dzierżawić.

– Spora grupa dzierżawców, również zachodniopomorskich, jest zdecydowanie przeciwna kupowaniu ziemi przy niskich cenach czy wartościach czynszu dzierżawczego. Ta dzierżawa po prostu im się lepiej opłaca niż nabywanie. Stąd ten konflikt – wyjaśnia w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Marek Sawicki.

Według ostatnich danych (z 30 września ub.r.) w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa pozostaje prawie 1,85 mln ha, w tym prawie 1,38 mln ha znajduje się w dzierżawie, niewiele ponad 303 tys. ha czeka na sprzedaż.

Największa ilość gruntów w państwowym ZWRSP znajduje się na terenie północnych i zachodnich województw, przede wszystkim na Pomorzu Zachodnim (359,4 tys. ha), w Wielkopolsce (260,7 tys. ha), na Dolnym Śląsku (247,5 tys. ha) oraz na Warmii i Mazurach (220,5 tys. ha).

Julian Sierpiński, prezes Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej, od miesięcy apelował o zmianę przepisów, tak by ziemia trafiała w ręce polskich rolników. Informował, że szczególnie w tym województwie jest rozpowszechniony proceder polegający na wykupywaniu ziemi przez obcokrajowców, głównie firmy z dużym kapitałem, dzięki tzw. słupom. W konsekwencji przetargi mieli wygrywać przedsiębiorcy widzący w gruntach rolnych dobrą lokatę kapitału. Tymczasem w wielu województwach polscy rolnicy borykają się z problemem „głodu ziemi”, nie mogąc powiększyć gospodarstw. To z kolei ogranicza ich możliwości konkurowania, zwłaszcza na unijnym rynku.

– Nowelizując ustawę o Agencji Nieruchomości Rolnych daliśmy szansę tworzenia społecznych komisji oceniających projekty sprzedaży ziemi, więc związki zawodowe, Izba Rolnicza mają wgląd w dokumentacje, także opiniowania ewentualnych kandydatów nabywających ziemię rolniczą – tłumaczy były szef resortu rolnictwa.

Zaznacza, że zmiana ustawy ułatwiła nabywanie ziemi przez polskich gospodarzy.

– Są dobre warunki, możliwości rozkładania na raty, pierwsza wpłata wynosi 10 proc., pozostałe można rozłożyć na raty, 15 lat przy oprocentowaniu takim jak kredyt preferencyjny. To są warunki, których do tej pory przy zakupie rolnicy nie mieli – informuje Marek Sawicki.

Dlatego w ocenie byłego ministra przyczyna konfliktu w Zachodniopomorskiem tkwi w „nawarstwionym, wzajemnym niezrozumieniu, z jednej strony dyrektora oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych, z drugiej – organizacji rolniczych”.

W rozwiązanie konfliktu zaangażował się obecny minister rolnictwa. Pod koniec minionego roku spotkał się w Szczecinie z przedstawicielami Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego. Stanisław Kalemba zaproponował doprecyzowanie przepisów poprzez wprowadzenie warunku osiągnięcia jednomyślności stanowiska komisji przy dopuszczaniu uczestników w przetargach ograniczonych. Z kolei prezes ANR wyda zarządzenie doprecyzowujące warunki dyskwalifikacji osób uczestniczących w procedurze. Dodatkowo agencja wprowadzi do umów sprzedaży dodatkowe postanowienia dotyczące np. sankcji dla kupującego w przypadku zbycia pod jakimkolwiek tytułem prawnym gruntu nabytego w trybie przetargu ograniczonego lub przeznaczenia na inny cel niż prowadzenie działalności rolniczej.

– Wspólnie podjęliśmy decyzję o powołaniu grupy roboczej, która na początku roku podejmie prace nad przygotowaniem rozwiązań prawnych dotyczących wyeliminowania tzw. słupów z przetargów ograniczonych na zakup ziemi z ANR – poinformował po spotkaniu minister Stanisław Kalemba.

Według ostatnich danych ANR, średnia cena gruntów rolnych w III kwartale 2012 r. sprzedawanych przez agencję wyniosła 20 557 zł za 1 ha i była wyższa o 2 055 zł niż w II kw. (wzrost o 11 proc.) i o 3 166 zł niż w I kw. (wzrost o 18 proc.). Natomiast porównując III kwartał 2012 r. do III kwartału 2011 r. cena jest wyższa o 3 443 zł, czyli o 20 proc.

Źródło: Newseria


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. fm 04.01.2013 15:38

  Prywatyzacje winny być przeprowadzane tylko z Polakami i tylko dla Polaków.

  Jak słyszę, że rząd coś “zamierza” to mnie krew zalewa.. pytanie ile słupów wystawionych przez polityków już dla nich lub koncernów wykupiło już ziemię..

 2. ciociababcia 04.01.2013 20:32

  Słupy…? to są potężne filary biznesu!!!

  STOP SPRZEDAŻY POLSKIEJ ZIEMI ZDRAJCOM – ZWIĄZEK ZAWODOWY ROLNIKÓW RZECZPOSPOLITEJ SOLIDARNI
  http://www.aferyprawa.eu/content/dokument/zzpr.gif1.jpg
  KRS 0000230416, NIP 611-260-14-75,
  z/s 58-500 JELENIA GÓRA ul. Wojska Polskiego 18/ 305, Tel (75)76 94 564, kom. 880 552 252
  BS GŁOGÓWEK 61 8904 0001 0000 0018 0278 0001

  Jelenia Góra 15.12.2012r

  U C H W A Ł A NR 5/12

  Związek Zawodowy Rolników Rzeczpospolitej „SOLIDARNI” z/s w Jeleniej Górze w pełni popiera Protest Rolników Szczecińskich i postulaty jakie są przedstawiane przez Komitet Protestacyjny.

  Sprzedaż ziemi podstawionym ludziom oraz wyzbycie się ziemi w obce ręce [obcokrajowcom] jest to zdrada Narodu Polskiego i niszczenie naszego Państwa. Naruszenia prawa podczas sprzedaży ziemi przez ANR są nagminne.

  Nabywając grunty w tysiącach hektarach ludzie tacy jak Panowie: WIECZERZAK, KULCZYK, KRAUZE, GUZOWATY, PISKORSKI, STOKŁOSA, DUSA i wielu innych którzy nabyte grunty po zaniżonych cenach i w niewiadomy sposób zbywają za wielkie pieniądze w ramach akcji jako akcjonariusze obcemu kapitałowi.

  Polski Rolnik nie ma możliwości na powiększenie swojego gospodarstwa rodzinnego by zapewnić godne warunki życia dla siebie i swojej rodziny.

  Na zaistniałą sytuacje i brak reakcji Rządu i Pana Ministra Stanisława Kalemby odpowiedzialnego za Agencję Nieruchomości Rolnych popieramy protest i czynnie się włączamy
  Uchwała wchodzi w życie w dniu podjęcia.

  Przewodniczący Związku
  MARIAN ZAGÓRNY

  Więcej:
  Interwencja Mariana Zagórnego z ZZRR ,,SOLIDARNI’ u Ministra Rolnictwa przynosi pozytywne efekty dla poszkodowanych rolników.

  SKARGA ZZRR ,,SOLIDARNI’ DO P. MARKA SAWICKIEGO MIN. ROLNICTWA NA PRODUCENTA I DYSTRYBUTORÓW HERBICYDU
  TOTALNY PRZEKRĘT KORUPCYJNY W RZĄDZIE TUSKA POD NOSEM PITERY WYTROPIŁ MARIAN ZAGÓRNY – PRZEWODNICZĄCY ZZRR ,,SOLIDARNI’’
  Interwencja Mariana Zagórnego z ZZRR ,,SOLIDARNI’ u Ministra Rolnictwa przynosi pozytywne efekty dla poszkodowanych rolników.

  SKARGA ZZRR ,,SOLIDARNI’ DO P. MARKA SAWICKIEGO MIN. ROLNICTWA NA PRODUCENTA I DYSTRYBUTORÓW HERBICYDU
  TOTALNY PRZEKRĘT KORUPCYJNY W RZĄDZIE TUSKA POD NOSEM PITERY WYTROPIŁ MARIAN ZAGÓRNY – PRZEWODNICZĄCY ZZRR ,,SOLIDARNI’’

  TUTAJ:
  http://www.aferyprawa.eu/Ogloszenia/STOP-SPRZEDAZY-POLSKIEJ-ZIEMI-ZDRAJCOM-ZWIAZEK-ZAWODOWY-ROLNIKOW-RZECZPOSPOLITEJ-SOLIDARNI

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.