Kolejne czystki personalne w Turcji

Opublikowano: 14.09.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 313

Decyzją ministra spraw wewnętrzny Turcja usunęła z urzędów 28 burmistrzów pod zarzutem powiązań z terroryzmem, wywołując protesty w kraju i międzynarodowe oburzenie.

To kolejna czystka w szeroko rozumianym aparacie administracyjnym po nieudanym lipcowym puczu wymierzonym w prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Nastąpiła ona zgodnie z wydanym niedawno dekretem rządu pozwalającym na wymianę członków władz lokalnych, którzy byli „zaangażowani w działania terrorystyczne albo otwarcie wyrażali poparcie dla terroryzmu”.

Co istotne, tylko 4 z nich oskarżonych jest o związki z Fethullahem Gulenem, uznawanym przez rząd za sprawcę puczu, a aż 24 jest podejrzanych o powiązania PKK.

Demonstracje i starcia przeciwników tej decyzji odbyły się głównie w południowo-wschodnich rejonach kraju zamieszkałych przez Kurdów. Świecka opozycja Republikańska Partia Ludowa, która wsparła Erdogana w czasie puczu, teraz nazywa jego działania „puczem” przeciwko Zgromadzeniu Narodowemu.

Wydarzeniami zaniepokojona jest ambasada Stanów Zjednoczonych.

Autorstwo: (j)
Na podstawie: Edition.CNN.com
Źródło: Euroislam.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o