Kolejna bezsensowna „interwencja” policji i zatrzymanie

Opublikowano: 14.12.2021 | Kategorie: Prawo, Publikacje WM, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2728

Wczoraj pisaliśmy o interwencji policji w Zamościu, dziś pora na podobne zdarzenie z innej części kraju, do którego doszło w zeszłym tygodniu w Ostrowcu Świętokrzyskim. Policjanci otoczyli mężczyznę a następnie zaczepiali mimo, że zastosował się do nakazu włożenia maseczki. Nadgorliwość policji zwana „interwencją”, podczas której dwukrotnie kłamali, zakończyła się użyciem gazu i przewiezieniem 37-letniego klienta galerii handlowej na komendę.

Jak informuje Polsat News, policjanci nakazali mężczyźnie włożyć maseczkę. Mężczyzna wykonał polecenie. Kiedy odchodził, policjanci postanowili dalej go nękać żądając okazania danych osobowych. Według prawa w momencie zażądania danych rozpoczęli formalnie czynności służbowe, więc mogli go zatrzymać.

„Proszę mnie puścić! Dziecko mam, 12-latkę, w sklepie” – prosił wielokrotnie mężczyzna. Gdy interwencją policji zainteresowała się klientka, która zapytała czy mężczyzna zrobił im coś, usłyszała odpowiedź: „Tak. Poszukiwany jest”.

https://www.youtube.com/watch?v=y_9jR5CFdp0

Później pojawia się żona mężczyzny, która informuje, że mąż ma problemy z oddychaniem. Policjanci zaprzeczyli, by mężczyzna im o tym powiedział, choć świadkowie zdarzenia twierdzą, że słyszeli, iż zatrzymany ich o tym informował.

Atmosfera coraz bardziej narasta, za sprawą policji, mężczyzna informuje, że czuje ból w klatce piersiowej, ale odmawia wezwania karetki, sprzecza się z policjantami i żąda, by zachowali dystans społeczny. Inni klienci centrum handlowego zwracają mundurowym uwagę, że sami mają niewłaściwie założone maseczki, ponieważ widać im nosy.

Pod koniec nagrania widać, jak czterech policjantów rzuca mężczyznę na podłogę, jego żona prosi, by nie dociskali go kolanem, a funkcjonariusze, mimo wiedzy o problemach mężczyzny z oddychaniem, używają przeciwko niemu gazu pieprzowego, po którym wymiotuje i kaszle.

Według rzeczniczki lokalnej Policji, asp. Ewelina Wrzesień, mężczyzna „Poruszał się po galerii handlowej bez maseczki. Mundurowi podali mu podstawę prawną i faktyczną działań, ale mężczyzna nie chciał podać danych osobowych, nie reagował na polecenia i próbował się oddalić”. „Umieszczony w sieci film pokazuje tylko fragment interwencji. Wcześniej funkcjonariusze zauważyli, że mężczyzna nie zasłania nosa i ust. Jego zachowanie wskazywało, że mógł popełnić wykroczenie” – wyjaśniała. „37-latek stawiał bierny opór. Nie chciał się przemieścić, więc użyto takich środków. Przewieziono go na komisariat, gdzie ustalono jego tożsamość, a następnie zwolniono do domu” – powiedziała.

Faktem jest, że obywatele na polecenie policji mają obowiązek podać dane osobowe, a zatrzymany mężczyzna o imieniu Mariusz odmawiał wykonania tej czynności doprowadzając finalnie do zatrzymania. Faktem jest również, że podczas jego zatrzymywania policjanci kłamali. Pierwszy raz, że mężczyzna jest poszukiwany, a nie był, skoro go wypuszczono z komisariatu, drugi raz, że nie wiedzą, iż ma problemy z oddychaniem. Karygodne, a być może przestępstwem jest, użycie gazu pieprzowego wobec osoby leżącej nieruchomo, oraz dociskanie jej pleców nogą, o której wiedzą, że ma problemy oddechowe.

Osobom w podobnej sytuacji sugeruję podawanie danych osobowych funkcjonariuszom a następnie, jeśli nałożą mandat, skontaktowanie się z prawnikiem oraz odwołanie się od mandatu (przyjęcie mandatu jest równoznaczne z przyznaniem się do winy – można odmówić jego przyjęcia) i złożenie pozwów przeciwko policjantom o jego nielegalne wystawienie, ponieważ przepisy o noszeniu maseczek wprowadzono w życie w sposób wadliwy prawnie wykraczając poza delegację ustawową (naruszono art. 31 ust. 3 Konstytucji), o czym pisze kancelaria LegaArtis (o podstawie medycznej nie wspominam – bo to maseczki szkodzą zdrowiu). Najgorszą rzeczą, jaką można zrobić, to odmawiać okazania dokumentów, bo wówczas policja ma prawo zatrzymać obywatela. O fizycznym atakowaniu funkcjonariuszy nie wspominając.

Apel do policjantów – nie przesadzajcie z nadgorliwym legitymowaniem obywateli, którzy grzecznie wykonują wasze niezgodne z prawem polecenia założenia maseczek. Uświadomcie sobie również fakt, że zwykli obywatele, którzy nigdy wcześniej nie byli przez was nękani, mogą zachowywać się nerwowo i irracjonalnie, ponieważ są w szoku i boją się, że po okazaniu wam dokumentów wystawicie im mandat 500 zł lub skierujecie wniosek do Sanepidu o grzywnę administracyjną 30 000 zł, na którą ich nie stać. Zwykli ludzie się Was boją i czują się przez Was osaczani i atakowani, dlatego się bronią.

Autorstwo: Maurycy Hawranek
Na podstawie: PolsatNews.pl
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. sga 14.12.2021 13:07

  zwykli ludzie to chyba na przemial teraz pojda

 2. agama 14.12.2021 13:12

  policja robi z siebie pośmiewisko, potem się dziwią, że ludzie nie mają do nich szacunku

 3. Cami 14.12.2021 17:46

  przeciez to Jacek Jaworek tyle ze w masce !!!

 4. radical3dom 15.12.2021 09:38

  Pozywać zomo do sądów, bo będzie jeszcze gorzej, przeciągnąć nazioli pod pod ławą sądowniczą, niech płacą odszkodowania za bezprawne działania! Trzy razy się zastanowią czy chociaż zagadać o maseczkę!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.