Kary grzywny i aresztu za noszenie ubrań

Opublikowano: 02.10.2023 | Kategorie: Kultura i sport, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3216

Władze Chin opublikowały projekt przewidujący kary grzywny i aresztu za noszenie ubrań, które ranią uczucia narodu chińskiego, oraz publikację treści na temat takich ubiorów.

Internauci i prawnicy obawiają się arbitralnej interpretacji niekonkretnych przepisów. Może to doprowadzić do rozszerzenia kar administracyjnych, wzrostu korupcji i sporów między obywatelami a policją, gdyż interwencja państwa w ubrania noszone przez mieszkańców jest nadmierną ingerencją w wolności obywatelskie, a przepisy mogłyby też nasilić postawy skrajnie nacjonalistyczne i wzmocnić antagonizm pomiędzy Chinami a innymi państwami.

Nie wyjaśniono dokładnie, jakie stroje mogą być uznane za obraźliwe dla uczuć narodowych, ale na ulicach zdarzały się już połajanki policji pod adresem osób noszących publicznie japońskie stroje, np. kimona.

W chińskim społeczeństwie od dawna utrzymują się nastroje antyjapońskie związane z okupacją w czasie II wojny światowej i trwającym do dziś sporem terytorialnym o bezludne wyspy na Morzu Wschodniochińskim. Nastroje te nasiliły się w związku z uwalnianiem do morza radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni w Fukushimie.

Wg zachodnich komentatorów, nowy projekt jest kolejnym przykładem na to, jak rządzący od 2012 roku przywódca Chin, p. Xi Jinping, zacieśnia kontrolę ideologiczną i ogranicza swobody obywateli. Wg przepisów, za noszenie w miejscach publicznych ubrań lub symboli, które szkodzą duchowi narodu chińskiego lub ranią jego uczucia, oraz pisanie i komentowanie tego grozi grzywna do 5 tys. juanów (2,9 tys. zł) lub maksymalnie 15 dni aresztu.

Źródło: NCzas.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Stanlley 02.10.2023 14:00

    W wielu krajach EU takie przepisy, bądź podobne obowiązują już od lat. Przykładowo w Niemczech jest więzienie (a nie tylko grzywna) za noszenie ubrań ze swastykami bądź symbolami nazizmu. Tak szczerze mówiąc to u nas też by się coś takiego przydało – paka za propagowanie nazizmu – oczywiście banderyzmu też jako odprysku od nazizmu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.