Karanie demonstrujących za hałas to absurd!

Opublikowano: 21.01.2018 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 4

24 lipca ubiegłego roku 200 osób protestowało pod siedzibą PiS na ul. Nowogrodzkiej. Policja zatrzymała 10 osób i domagała się ich ukarania za używanie megafonów i zakłócanie ciszy. W ubiegły czwartek sąd uznał, że to absurdalne i złośliwe działanie funkcjonariuszy.

Chodziło o protest w dniu, kiedy prezydent Duda zapowiedział weto dwóch ustaw Ziobry o sądownictwie, co wprawiło kierownictwo partii w zakłopotanie tak wielkie, że na Nowogrodzkiej zwołano nadzwyczajną naradę. Pod biurem w tym samym czasie odbywał się spontaniczny protest. Policja, swoim zwyczajem, legitymowała przez 3 godziny 10 osób, po czym przesłała do sądu wnioski o ukaranie ich. Powołali się na Kodeks wykroczeń i paragraf 51: „Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym”.

W ostatni czwartek odbyła się rozprawa. Sędzia Anna Ziembińska umorzyła postępowanie wobec wszystkich oskarżonych. “Gdybyśmy karali demonstrantów za używanie megafonów, dopuszczalne byłyby jedynie marsze milczenia” – powiedziała, zaznaczając, że wprawdzie policja ma prawo rozwiązać spontaniczne zgromadzenie, ale tak się nie stało. Funkcjonariusze złośliwie zatrzymali tylko kilka osób, ale całego protestu nie rozwiązali, chociaż rzekomo tak bardzo zakłócało on spokój publiczny.

“Taki sposób postępowania wydaje się być nieracjonalny, a jednocześnie może stanowić próbę obejścia przepisów ustawy i ingerencji w wolność zgromadzeń” – stwierdziła w uzasadnieniu. Zaznaczyła też, że absurdalne jest karanie demonstrujących za „robienie hałasu” i używanie sprzętu nagłaśniającego, ponieważ to właśnie jest istotą demonstracji. Odbieranie sprzętu jest naruszaniem wolności zgromadzeń.

Jedna z zatrzymanych 24 lipca, Kinga Kamińska z Obywateli RP, tak skomentowała rozprawę: “Kiedy słuchałam tego uzasadnienia, nie mogłam opanować łez. Sędzia powoływała się na prawa człowieka i na konstytucję. Rewelacja, są jeszcze sędziowie!”

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
karmazynowy_szpadel
Użytkownik
karmazynowy_szpadel

„Taki sposób postępowania wydaje się być nieracjonalny, a jednocześnie może stanowić próbę obejścia przepisów ustawy i ingerencji w wolność zgromadzeń”
policja chce nagiąć prawo, pozywając protestujących ludzi. Wykorzystywanie przez policję mocy nadanej przez prawo dla korzyści pewnych grup – z tego powinna być osobna sprawa sądowa i śledztwo.
A co się stało? Powiedziano parę oczywistości, że jednak to bez sensu. Kpina.

rumcajs
Użytkownik
rumcajs

Alooou, “prawda”, a jaka ty jesteś, bo pewien góral stwierdził, że jest kilka prawd…a ostatnia to g. prawda… I chyba ciebie zabolała…