Jeden rynkowy absurd mniej

Opublikowano: 16.03.2012 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 688

Pracownicy mają prawo do wymieniania się informacjami na temat wysokości swoich pensji – uznał Sąd Najwyższy. Orzeczenie to może pomóc w walce z dyskryminacją płacową.

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, do tej pory firmy często powoływały się na klauzule poufności czy tajności wynagrodzeń, aby – jak twierdzą pracodawcy – nie ujawniać strategii zarządzania, której istotną częścią jest system płacowy.

Innego zdania są związkowcy. Według Marcina Zielenieckiego z NSZZ „Solidarność”, klauzule poufności utrudniały przeciwdziałanie dyskryminacji płacowej, która szczególnie często dotyczy kobiet. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że panie zatrudnione na tych samych stanowiskach, co mężczyźni, zarabiają przeciętnie o 15% mniej.

Pracownicy odtąd mają również prawo występować do pracodawcy z zapytaniem o wysokość zarobków pozostałych pracowników, piastujących to samo stanowisko, co pytający (choć nie mogą pytać o konkretne nazwiska). Odmowa odpowiedzi lub podanie informacji jedynie o tzw. widełkach płacowych może rodzić podejrzenie, iż firma stosuje praktykę dyskryminacyjną. To zaś grozi procesem sądowym.

Jednocześnie pracodawcy mają prawo zaskarżyć pracowników, jeśli ci ujawnią pozyskane informacje na zewnątrz firmy, szkodząc tym samym jej interesom.

Opracowanie: Piotr Kuligowski
Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

  1. Rozbi 16.03.2012 08:13

    Przedostatni akapit jest ciekawy.

    Wg tego może dojść do bardzo absurdalnej sytuacji. Mianowicie założmy jest kilku – kilkunastu pracowników na tej samej pozycji – i każdy różni się efektywnością – jeden pracuje lepiej , drugi troche gorzej. Ten co pracuje lepiej nie może zarabiać więcej – bo wtedy pojawią się “widełki płacowe” – które wg związków zawodowych są oznaką dyskryminacji.

    Jeśli chce się uniknąć takiego absurdalnego oskarżenia to trzeba by było tego lepszego pracownika koniecznie awansować i stworzyć mu wirtualne inwyidualne stanowisko i pozycje – zeby nikt nie mógł się z urzedu do tego przyczepić.

    No chyba że związki poprzez dyskryminacje rozumieją również to że dyskryminacją jest płacenie mniej człowiekowi który pracuje mniej/gorzej.

    Natomiast sam fakt wymieniania informacji miedzy sobą to też jakiś absurd.

    Bo w jaki sposób w ogołe pracodawcy mieliby egzekwować zakaz rozmowy o zarobkach między swoimi pracownikami ??
    Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, ale może jeszcze mało w życiu widziałem.

  2. jacekstu 16.03.2012 08:22

    ciekawe..
    prowadząc osiedlowy sklep spożywczy zarabiam na marży, chciałbym więc wiedzieć ile na marży zarabiają inne podobne sklepy, niech więc właściciele sklepów obok ceny produktów będą zobowiązani również do zamieszczania informacji o cenie zakupu, co?
    co za idiotyzm, zamiast rozwiązywać rzeczywiste problemy to nasz rząd zajmuje się takimi gównami.. szkoda gadać

  3. poprostujakub 16.03.2012 08:31

    Jest taki mądry wynalazek jak premia za wydajność. Przyjmijmy, że mamy podstawową stawkę 10 zł (dla uproszczenia obliczeń), zaś norma wytworzonego produktu to 20 sztuk. I teraz, jeśli ktoś robi normę w pełnym wymiarze, dostaje ów 10 zł na godzinę + 10% premii. Jeśli ktoś nie wyrabia normy, obcina mu się premię. Jeśli ktoś robi więcej, dostaje więcej.

  4. Waldemar Wosiński 16.03.2012 09:49

    Jaki sąd? Jaka sprawa? Gdzie? Kiedy? Jaki numer „Dziennik Gazeta Prawna”?

    Że też tak napisany artykuł przeszedł w Nowym Obywatelu..

    Jak ktoś zna jakieś inne artykuły na temat ujawnienia płac to proszę zamieścić linka.

  5. Roots Chant Rising 16.03.2012 11:09

    @jacekstu czytaj ze zrozumieniem i pisz na temat! Artykuł się odnosi do pracowników zatrudnionych w jednej,tej samej firmie i nie ma żadnej wzmianki o wymianie informacji między firmami….
    Znając życie za wiele nie wniesie taka ustawa. Jeśli ktoś będzie chciał faworyzować pracownika to zrobi to za plecami reszty.Sytuacji takich jest wiele, bo tata ma firmę, bo wujek jest kierownikiem, a zwykły człowiek z ulicy musi się nayebać 2 razy tyle co bananowy synek tatusia.

  6. Sebek 16.03.2012 15:00

    To nawet nie ma znaczenia kto jak pracuje. W normalnym państwie mogę robić w swojej firmie co mi się podoba. Mogę również płacić świetnemu pracownikowi 6zł/h, a kiepskiemu 20zł/h i nikomu nic do tego!

    A związkowcy niech się wreszcie wezmą do prawdziwej roboty, bo takich szkodników jak oni to mało na świecie. Nie mają żadnego praca nikogo reprezentować, a już na pewno nie pracowników.

  7. mr_craftsman 17.03.2012 12:21

    @ Rozbi – służy do tego chociażby premia. wirtualny biznesmenie.

    chcecie wolności, liberalizmu – ok, ale w obecnych czasach koniecznie to powiązać z jawnością DLA ogółu obywateli.

    w tym z jawnością pensji, sposobu rekrutacji, składu produktów, ba nawet sposobu produkcji.

    tylko wtedy uchroni to przed kartelami i monopolami – bo skoro niby monopol państwowy jest zły, to dlaczego monopol prywatny miałby być lepszy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.