Jak wyzyskiwać pracowników z Ukrainy

Opublikowano: 02.08.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1695

Teraz pazerność z jednej strony i bieda z drugiej spotkały się teraz w Polsce, by wykorzystywać cudzoziemskich pracowników.

Chodzi przede wszystkim o sektor budowlany. Ten w Polsce cierpi na ogromny brak rąk do pracy, weźmie zatem każdą liczbę pracowników. Wydawałoby się, że to dobra okazja, by płacić ludziom więcej, ale w kapitalizmie to nie jest takie proste.

Mechanizm jest nieskomplikowany. Ukraińscy pośrednicy zakładają w swoim kraju zazwyczaj jednoosobowe firemki, pełniące rolę pośredników wobec polskich firm budowalnych. Te z kolei są najczęściej podwykonawcami wobec wielkich budowlanych koncernów. Pracownicy z Ukrainy zatrudniają się na terenie Ukrainy w firmach pośrednikach. One wypożyczają (delegują) swoich zatrudnionych do Polski. Ale stawki są ukraińskie, stanowiące mniej więcej połowę stawki obowiązującej w myśl przepisów unijnych.

To oczywisty dumping. Jednak, jak pisze portal Gazeta.pl, jego wykrycie i zlikwidowanie nie jest proste. Przede wszystkim dlatego, że panuje zmowa milczenia. Nawet wykorzystywani, pracujące za żałosne wynagrodzenie ukraińscy robotnicy budowlani są zadowoleni z tego układu, ponieważ po pierwsze maja pracę, po drugie zarabiają więcej niż na Ukrainie się zazwyczaj zarabia. Pozostali, czyli ukraińscy i polscy pracodawcy maja na tym duży zysk, więc też nie są zainteresowani ukróceniem tego procederu.

Ukraina nie należy do Unii Europejskiej i nie obowiązują tam unijne dyrektywy. Dlatego też ukraińscy pracodawcy nie muszą płacić pracownikom skierowanym do pracy za granicą stawek kraju przyjmującego, czyli w tym przypadku polskich. Otrzymują zatem około 2 000 złotych, co stanowi około 30 proc. wynagrodzenia otrzymywanego przeciętnie w tej branży. Delegowanie pracowników nie może trwać dłużej niż 12 miesięcy, co jest wystarczającym terminem dla młodych i dopiero rozpoczynających pracowników z Ukrainy, którzy zazwyczaj są zatrudniani w tej dumpingowej strukturze.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.