Jak chiński reżim ukrywał wybuch epidemii COVID-19

Opublikowano: 09.05.2020 | Kategorie: Publicystyka, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 425

Niniejsza chronologia przedstawia pierwsze etapy epidemii wirusa w Chinach i ukrywanie ich przez chiński reżim. Mimo dowodów chińskie władze przez kilka tygodni umniejszały dotkliwość epidemii, wyciszając jednocześnie istotne informacje na temat COVID-19, choroby wywoływanej przez wirusa. Kiedy 23 stycznia władze wdrożyły pierwsze środki ograniczające, było już za późno. Choroba już rozprzestrzeniła się na cały kraj i zagranicę. Niecałe dwa miesiące później epidemia została określona jako pandemia. Obecnie rozprzestrzeniła się na ponad 200 krajów i terytoriów.

2019

17 listopada – Pierwsza zarażona osoba – 55-latek z prowincji Hubei – według gazety „South China Morning Post”, która powołuje się na źródła rządowe.

1 grudnia – Najwcześniej udokumentowany pacjent, mężczyzna w wieku 70 lat, który już był obłożnie chory po udarze. Nie miał żadnego związku z targiem owoców morza w Wuhan. Ten przypadek wyprzedza o tydzień oficjalną wersję, według której pierwszy pacjent pojawił się 8 grudnia.

Połowa grudnia – Pojawiają się pierwsze dowody na przenoszenie się wirusa z człowieka na człowieka podczas bliskich kontaktów, według badania opublikowanego 29 stycznia.

27 grudnia – Chińskie laboratorium sekwencjonuje większość genomu wirusa z próbek od 65-letniego pacjenta i przekazuje wyniki badań przedstawicielom służby zdrowia w Wuhan i Chińskiej Akademii Nauk Medycznych powiązanej z władzami.

30 grudnia – Dr Ai Fen, ordynatorka oddziału ratunkowego Centralnego Szpitala w Wuhan (ang. Wuhan Central Hospital), dzieli się raportem o zakaźnym wirusie podobnym do SARS podczas grupowego czatu na WeChat, chińskiej platformie społecznościowej. Później zostaje upomniana przez szpital za „szerzenie plotek”. Dr Li Wenliang z Wuhan dzieli się raportem na WeChat z byłymi kolegami ze szkoły medycznej, ostrzegając ich, by podjęli środki zapobiegawcze. Jeszcze tego samego dnia Centralny Szpital w Wuhan przekazuje zawiadomienie Komisji Zdrowia w Wuhan, które ostrzega pracowników służby zdrowia, aby nie rozpowszechniali informacji o „nieznanym zapaleniu płuc”, grożąc potencjalnymi karami. Komisja Zdrowia w Wuhan wydaje pilne zawiadomienie, prosząc szpitale o zgłaszanie „pacjentów z zapaleniem płuc z nieznanych przyczyn”.

31 grudnia – Komisja Zdrowia w Wuhan potwierdza 27 przypadków nieznanej choroby płuc, ale stwierdza, że „można temu zapobiegać i to kontrolować”. Mówi także, że nie doszło do infekcji pracowników służby zdrowia i nie ma wyraźnych dowodów na to, że choroba może rozprzestrzeniać się między ludźmi. Chińskie władze powiadamiają Światową Organizację Zdrowia (WHO) o wybuchu epidemii.

2020

1 stycznia – Urzędnicy zamykają targ owoców morza Huanan, który ich zdaniem może być przyczyną wybuchu epidemii. Urzędnik Komisji Zdrowia Prowincji Hubei nakazuje firmie zajmującej się genomiką, aby przestała testować próbki wirusa i zniszczyła wszystkie istniejące próbki. Lokalna policja wzywa ośmiu pracowników medycznych z Wuhan, którzy dzielili się informacjami o wirusie w internecie, i upomina ich za „rozsiewanie plotek”.

2 stycznia – Kontrolowane przez władze laboratorium wirusologiczne w Wuhan uzyskuje pełny genom wirusa. Informacje upubliczniono dopiero po siedmiu dniach. Morski Uniwersytet Inżynieryjny Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ang. PLA Naval University of Engineering) w Wuhan zakazuje wstępu odwiedzającym z temperaturą ciała powyżej 38 st. C – tak wynika z wewnętrznego zawiadomienia, które zostało ujawnione.

3 stycznia – Lokalna policja wzywa dra Li Wenlianga i upomina go za „rozsiewanie plotek”. Narodowa Komisja Zdrowia wydaje zarządzenie kierowane do naukowców, w którym nakazuje przekazanie próbek wirusa wyznaczonym placówkom zajmującym się wykrywaniem patogenów lub ich zniszczenie.

4 stycznia – Hongkong aktywuje poziom „poważnej reakcji” na wybuch epidemii. Pekin wysyła zespół ekspertów medycznych do Wuhan.

7 stycznia – Li zaraża się wirusem w trakcie leczenia zainfekowanego pacjenta. Umiera 7 lutego. W odpowiedzi włącza się chiński przywódca Xi Jinping, wydając pierwsze polecenie ograniczające rozprzestrzenianie się wirusa. Do wiadomości publicznej podano to dopiero w lutym.

9 stycznia – Xu Jianguo, główny ekspert z zespołu reagującego, mówi w mediach kontrolowanych przez władze, że dwa dni wcześniej naukowcy zmapowali pełną sekwencję wirusa i twierdzą, że jest to nowy koronawirus.

11 stycznia – Chińskie władze sanitarne dzielą się sekwencją genomu z WHO.

11-16 stycznia – W Wuhan odbywają się dwie ważne konferencje KPCh. 11 stycznia urzędnicy ds. zdrowia z Wuhan zgłaszają spadek liczby infekcji. Przez pozostałą część tego okresu nie zgłaszają żadnych nowych przypadków.

13 stycznia – Tajlandia potwierdza pierwszą infekcję – chiński turysta, który podróżował z Wuhan – jest to pierwszy znany przypadek poza Chinami.

14 stycznia – WHO twierdzi, że chińskie władze nie znalazły wyraźnych dowodów na przenoszenie się wirusa między ludźmi. Zauważa ponadto, że „potencjalnie wśród rodzin ograniczona transmisja z człowieka na człowieka” jest możliwa.

15 stycznia – Osoba, która zostanie pierwszym potwierdzonym pacjentem w USA, mężczyzna ze stanu Waszyngton, wraca z Wuhan. Chińscy urzędnicy twierdzą, że ryzyko przeniesienia infekcji z człowieka na człowieka jest niskie.

16 stycznia – Japonia zgłasza swój pierwszy przypadek – obywatela Chin z Wuhan – stając się drugim krajem poza Chinami z potwierdzonym zakażeniem wirusem. Mężczyzna uzyskał wynik pozytywny między 10 a 15 stycznia.

18 stycznia – Lokalne władze organizują duży doroczny bankiet składkowy dla 40 000 rodzin w dzielnicy Baibuting w Wuhan, pomimo prośby członków komitetu o jego odwołanie. Pekin wysyła do Wuhan drugi zespół ekspertów ds. zdrowia.

20 stycznia – Znany chiński lekarz Zhong Nanshan, członek chińskiego zespołu reagującego, potwierdza, że choroba może być przenoszona z człowieka na człowieka. Zauważa również, że jeden pacjent zaraził 14 pracowników służby zdrowia. Jak ujawnił to 6 marca chiński urzędnik, do końca miesiąca w prowincji Hubei ponad 3000 pracowników służby zdrowia będzie zarażonych. Korea Południowa zgłasza swój pierwszy przypadek: 35-letnią Chinkę, która podróżowała z Wuhan. W przemówieniu, o którym informowały media kontrolowane przez chińskie władze, chiński przywódca Xi Jinping wygłasza swoje pierwsze publiczne uwagi na temat choroby, wzywając administrację do podjęcia szybkich działań w celu zwalczenia epidemii.

21 stycznia – Stany Zjednoczone, pierwszy kraj poza Azją, potwierdzają swój pierwszy przypadek. Mężczyzna z Seattle uzyskał pozytywny wynik 20 stycznia.

23 stycznia – Wuhan zarządza blokadę miasta. Do tego czasu ok. 5 mln ludzi opuściło miasto bez badań na obecność wirusa. W badaniu z marca szacuje się, że przed wprowadzeniem 23 stycznia ograniczeń w podróżowaniu 86 proc. wszystkich infekcji było nieudokumentowanych.

24 stycznia – Trzynaście innych miast w prowincji Hubei (której stolicą jest Wuhan) jest objętych blokadą. Władze Hubei ogłaszają przetarg na budowę w kilka dni tymczasowego szpitala. Rozpoczynają się uroczystości Księżycowego Nowego Roku. Przed tym setki milionów Chińczyków podróżuje po kraju, by świętować z rodzinami.

27 stycznia – Władze prowincji Hubei twierdzą, że zwolnią 100 000 łóżek szpitalnych dla pacjentów. Burmistrz Wuhan Zhou Xianwang przyznaje, że ujawnienie wybuchu epidemii nie nastąpiło w odpowiednim czasie, ale próbował zrzucić winę na władze centralne, mówiąc, że potrzebował pozwolenia od przełożonych na ujawnienie informacji. Pekin przedłuża noworoczną przerwę świąteczną do 2 lutego i zamyka szkoły na czas nieokreślony.

28 stycznia – Amerykański sekretarz ds. zdrowia i opieki społecznej Alex Azar twierdzi, że Pekin odrzucił ofertę przysłania do Chin zespołu ekspertów ds. zdrowia. 7 lutego mówi, że Stany Zjednoczone oferowały to od ponad miesiąca.

30 stycznia – WHO ogłasza wybuch epidemii jako globalny stan zagrożenia zdrowia.

30 stycznia i później – Kraje na całym świecie zaczynają zamykać granice i nakładać ograniczenia w podróżowaniu.

Petycja

Podpisz petycję w sprawie przeprowadzenia śledztwa, potępienia i odrzucenia Komunistycznej Partii Chin na stronie CCPVirusTruth.com. Dostępna wersja w języku polskim.

Autorstwo: Eva Sail East
Współpraca: Cathy He
Źródło orygialne: TheEpochTimes.com
Źródło polskie: EpochTimes.pl

Komentarz „Wolnych Mediów”

W chronologii zdarzeń brakuje m.in. informacji o podwyższeniu procedur bezpieczeństwa w laboratorium biologicznym w Wuhan z poziomu BSL-2 (przed epidemią) na poziom BSL-4 (w trakcie epidemii). Pojawiają się pogłoski, że ludzie na COVID-19 chorowali wcześniej (m.in. we Włoszech i w USA). Być może ktoś (teoretycy spiskowi wskazują na Billa Gatesa) uwolnił wirusa, lub kilka jego wariantów, równocześnie w kilku miejscach świata. Brakuje kluczowych informacji z powodu ukrywania przez rządy prawdy o koronawirusie.


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.